sanalbasin.com üyesidir

Tekrar mı Sil Baştan?

Yazıma geçmeden evvel covid-19’a yakalanan Abdulkadir Parmak ve Ekuban’a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Hafta içi yaşanan gelişmeler neticesinde oluşan eksikler ile birlikte Trabzonspor açısından maçın nasıl geçeceği üç aşağı beş yukarı belliydi. Parmak ve Flavio yokluğunda orta alanda hem dinamizm hem de yaratıcılık yönünden, Ekuban ve Nwakaeme’nin eksikliği ile de hücumda skor üretme konusunda kısır bir takım izledik Başakşehir karşısında. Fakat buna karşılık maçın başından itibaren ne yaptığını bilen, rakibini sahada doğru noktada karşılayıp pas opsiyonlarını kapatabilen bir takım vardı. Bu arada birkaç ciddi fırsat da bulabildi Trabzonspor fakat yararlanamadı. Özetle 0-0’ı doğru oynayabilen bir takım vardı denilebilir.

Bireysel bir hata sonucunda gelen golden sonra, reaksiyon verememekle kalmayıp oyun disiplinin de uzaklaştı takım. Eksikler ve kadro mühendisliğinin zayıf olduğu noktada Newton’ın da kenardan oyuna müdahale edebilmesi zorlaştı ve maçı çevirmek bir kenara, maça ortak olabilmek dahi imkansız hale geldi. Çünkü ligin en geniş ve nitelikli kadrosuna sahip ve belki de öne geçtiği maçları çok iyi idare edebilen bir takımla oynuyordu Trabzonspor. Hocayı maç özelinde eleştirebileceğim veya irdeleyebileceğim tek konu ise; maça Hosseini ile başlamamasıydı. Zira Hosseini geçen sezon kriz döneminde 6 numarada 3 maç arka arkaya oynamış ve Trabzonspor bu maçlardan 7 puan elde etmişti. Takımın yine bir kriz döneminde bulunduğunu varsayarsak böyle bir geçiş dönemi hamlesi yapılabilirdi. Belki bu hamle orta sahayı sağlama almakla kalmaz Baker’ın daha önde ve daha üretken halde kullanılmasını sağlayabilirdi.

Maç geride kaldı. Buradan sonrasını konuşmak daha önemli. Trabzonspor yönetimi bir hoca değişikliğine gitme kararı alabilir fakat gelecek hocanın başarılı olma garantisi olmayacak. Yeni bir yapı kurmak istiyorsanız ki giden ve gelen futbolculara bakıldığı zaman durum böyle görünüyor, o halde Newton ile devam etmek, hocaya tam kadro ile çalışabilme fırsatı vermek gerekli. Eğer ki plan farklıysa, sezon sonu başka bir hoca planınız varsa yine bu geçiş dönemini yine Newton ile devam ettirebilirsiniz. Olası bir hoca değişikliğinin herhangi bir etki yaratmaması, bu durumda hanenize bir eksi daha ve yönetemediğiniz süreç sayısını da arttıracak demektir.

Alacağınız her kararda tek beklentim, bunu samimi ve şeffaf bir şekilde dile getirmeniz ve özeleştiri yapabildiğinizi görmek olacak. Çünkü bir şeyleri toparlamak ve tekrar iyi hale getirmek için buradan başlamak tek şart efendiler…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.