sanalbasin.com üyesidir

Tarihte Bugün 6 Mart

Tarihte Bugün 6 Mart'ta Neler Yaşandı? Doğu Karadeniz Haber Ajansı yazarları sizler için derledi...

Tarihte Bugün 6 Mart

TARİHTE BUGÜN

Tarihte Bugün 6 Mart'ta Neler Yaşandı? Doğu Karadeniz Haber Ajansı yazarları sizler için derledi...

1992

Güneş Gazetesi, mali kriz nedeniyle yayımına ara verdi.

1993

Dev-Sol davası sanıklarından Latife Ereren muhbir olduğu iddiasıyla Bayrampaşa Cezaevin'nde örgüt üyesi arkadaşları tarafından öldürüldü.

1993

İstanbul’un Kartal ilçesinde bir eve düzenlenen Polis baskınında, aralarında Dev-Sol'un liderliğini ele geçirmeye çalışan Bedri Yağanın da bulunduğu üçü kadın beş kişi öldürüldü. Bedri Yağan,Gülcan Özgür, Hemşireler Derneği İstanbul Şubesi'nin eski Başkanı Menekşe Meral ve ev sahibi Rıfat Kasap ile eşi Asiye Fatma Kasap öldürülürken; Rıfat ve Asiye çiftinin çocukları 2,5 yaşındaki Özgür ile 6 aylık Sabahat baskından sağ olarak kurtuldu. Bedri Yağan'ın babası, oğlunun çatışma sonucu ölmediğini, infaz edildiğini, ölen militanların avukatları da, duvarlarda kurşun izi bulunmadığından, beş kişinin ele geçirilip işkenceyle öldürüldüğünü ileri sürdüler. Sosyal Demokrat Halkçı Parti Merkez Yönetim Kurulu da, olayı yargısız infaz olarak nitelendirdi.

1993

Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) Genel Başkanı Cem Boyner'in, "Ordu demokrasiyi tehdit ediyor" sözleri üzerine hakkında soruşturma başlatıldı.

1995

Türkiye'nin 1963'te Ankara Antlaşmasıyla başlattığı Avrupa'yla bütünleşme sürecinde bir adım daha atıldı. Avrupa Birliği üyesi 15 ülke ile Türkiye arasında Gümrük Birlik Antlaşması, Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın tarafından imzalandı.

1998

TBMM Karma Komisyonu, DYP Mİlletvekili Mehmet Ağar'ın dokunulmazlığını, uyuşturucu kaçakçısı Yaşar Öz'ün serbest bırakılmasını sağladığı iddialarını içeren dosya nedeniyle ikinci kez kaldırdı.

2002

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, gazeteci-yazar Çetin Emeç ve Turan Dursun ile İran  rejim muhalifi Ali Akbar Gorbani'nin öldürülmesi olaylarının da aralarında bulunduğu birçok saldırıdan sorumlu tutulan İslami Hareket Örgütü'nün İcra Şurası üyesi İrfan Çağrıcı hakkındaki idam cezasını onadı.

2007

Endonezya'da 6,3 şiddetinde deprem : En az 70 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı.

2007

Türkiye'de işsizlik oranı, 2006 yılında yüzde 9,9 olarak açıklandı.

Dogu Karadeniz Haber Ajansi

Arda Gündoğdu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER