sanalbasin.com üyesidir

Tarihte Bugün 27 Ocak

Tarihte 27 Ocak'ta Neler Yaşandı?

Tarihte Bugün 27 Ocak

1940

Milli Koruma Kanunu, Resmi Gazete'de yayınlandı.

Milli Koruma Kanunu Nedir?

Dönemin ekonomisi sebebiyle Ocak 1940'ta CHP iktidarının çıkarttığı ve hükûmete olağanüstü hâllerde fiyatları saptamada, ürünlere el koymada, hatta zorunlu çalışma  yükümlülüğü getirmede birtakım yetkiler veren kanun. Devletin bu alanlardaki müdahaleleri bu kanunla meşruiyet kazanmıştır.

Millî Korunma Kanunu’nun 6. maddesinde yer alan “Halk ve Millî Müdafaa ihtiyaçlarını temine matuf bilumum ticari ve sınai muameleleri ifa etmek ve Hükümet tarafından bu kanundaki salahiyetler dairesinde verilecek diğer işleri görmek üzere İcra Vekilleri Heyeti kararıyla hükmi şahsiyeti haiz müesseseler ihdas olunabilir” hükmüne dayanılarak bazı kurumlar oluşturulmuştur.Petrol Ofisi ve Et ve Balık Kurumu bu kapsamda değerlendirilebilir.

1943

Varlık Vergisini Ödemeyen Mükellefler, Borçlarını "Bedenen Çalışarak Ödemeleri" İçin Çalışma Kamplarına Gönderildi. Tümü İstanbullu Gayrimüslimlerden Oluşan 32 Kişilik İlk Kafile Aşkale'ye Doğru Yola Çıktı.

1954

Millet Partisi Kapatıldı

Din esasına dayanan ve amacını gizleyen bir parti olduğu iddia edildi, yöneticileri de birer gün hapis ve 250'şer kuruş para cezasına çarptırıldı.

1954

Köy Enstitüleri  ile İlk Öğretmen Okullarını, "İlk Öğretmen Okulları" Adı Altında Birleştiren Yasa Meclis'te Kabul Edildi. Böylece Köy Enstitüleri Kapatıldı.

1967

Apollo-1 Uzay Aracı, Kennedy Uzay Merkezinde Test Edildiği Sırada Yandı: Astronotlar Gus Grissom, Edward Higgins White ve Roger Chaffee Hayatlarını Kaybetti.

1973

Türkiye'nin Los Angeles  Başkonsolosu Mehmet Baydar  ve Konsolos Bahadır Demir, Ermeni Örgüt ASALAA  Tarafından Öldürüldü.

1984

Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü Öldürmekten Sanık İbrahim Çiftçi  Hakkındaki Ölüm Cezası Kararı Yargıtayca  Bozuldu. Altı Yıldır Tutuklu Bulunan İbrahim Çiftçi Tahliye Edildi.

1995

Eylül 1994'ten Beri Paris'te Cezaevinde Bulunan Dev-Sol Lideri Dursun Karataş 1995'te Serbest Bırakıldı. Dursun Karataş, Sahte Kimlikle Fransa'ya Giriş Yaparken Tutuklanmıştı.


 

Arda Gündoğdu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER