sanalbasin.com üyesidir

Tarihte Bugün 23 Kasım

Tarihte bugün, 23 Kasım'da neler yaşandı? Sizler için derledik.

Tarihte Bugün 23 Kasım

1174 SELAHADDİN EYYUBİ KUDÜS’Ü TOPRAKLARINA KATTI

SELAHADDİN EYYUBİ KİMDİR?

Eyyubi hanedanının kurucusu ve ilk hükümdarı. 1187'de Kutsal Toprakları Haçlılardan geri almak için büyük bir ordu kurdu.Komutasındaki ordusuyla beraber 4 Temmuz 1187'de Hititin Muharebesinde Kudüs Kralı Lüzinyanlı Guy’un ordusunu neredeyse tamamen yok etti.2 Ekim 1187'de ise Kudüs’ü Haçlı kuvvetlerinden alarak, kentte 88 yıl süren Hristiyan egemenliğine son verdi. Avrupalı Hristiyanlar, bu beklenmedik yenilgiden sonra Kudüs'ü tekrar hakimiyetlerine geçirebilmek amacıyla Üçüncü Haçlı Seferlerini düzenledi.Selahaddin; bu sefer sırasında gerçekleşen Arsuf Muharebesinde İngiliz Kralı I.Richard’a yenildiyse de, onunla yaptığı Yafa Antlaşması sayesinde Kudüs'ü muhafaza etti.Ayrıca, 1169'da Mısır'da bulunan Fatımi Halifesinin veziri oldu, 1171 yılında ise Şii Fatimi halifeliğini feshedip; Mısır'ı, Bağdat'ta bulunan Sünni Abbasi halifeliğine bağladı.İki Kutsal Caminin Hizmetkarı unvanına sahip ilk kişi olduğuna inanılmaktadır.

1985 DSP GENEL BAŞKANLIĞINA RAHŞAN ECEVİT SEÇİLDİ

RAHŞAN ECEVİT KİMDİR?

Selanik’ten Şebinkarahisar’a göç etmiş bir ailede dünyaya geldi. Babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral'dır. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji mezunudur. 1946'da Bülent Ecevit ile evlendi. 1985'te, Bülent Ecevit'in siyasi yasaklı olduğu dönemde kurulan Demokrat Sol Partinin (DSP) kurucusu ve genel başkanı oldu. Genel başkanlık görevini Bülent Ecevit'in siyasi yasağının kalktığı 1987'ye kadar sürdürdü. Rahşan Ecevit'in önerisiyle, DSP,ANAP ve MHP koalisyonu döneminde çıkarılan (22 Aralık 2000) ve devlete işlenen suçların dışındaki suçlara erteleme ve şartlı salıverme getiren Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası, kamuoyunda Rahşan affı olarak nitelendirildi. Kurucusu olduğu DSP'den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa etti. 17 Ocak 2010 tarihinde kurucusu olduğu Demokrat Sol Partinin 2. Genel Başkanlığına seçildi. 22 Mayıs 2010 tarihindeki 33. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak, tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye desteğini açıkladı. Ecevit, 17 Ocak 2020’de tedavi gördüğü Gülhane Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nde çoklu organ yetmezliği nedeniyle 96 yaşında öldü. 19 Ocak 2020’de Kocatepe Camii’nde düzenlenen cenaze töreninin ardından vasiyeti üzerine eşi Bülent Ecevit’in Devlet Mezarlığı’ndaki mezarının yanına özel izinle defnedildi.

1990 TANSU ÇİLLER, DYP’DEN SİYASETE ATILDI

TANSU ÇİLLER KİMDİR?

Süleyman Demirel’in çağrısıyla siyasete atılan Çiller, ilk defa 1991 Doğru Yol Partisi İstanbul milletvekili olarak meclise girmiştir. 1991–1993 yılları arasında Demirel tarafından kurulan koalisyon hükûmetinde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak yer almıştır. Demirel 1993 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminde cumhurbaşkanı olarak seçilince yeni DYP genel başkanının seçilmesi için yapılan kongrede yeni genel başkan seçilmiş ve 50.Türkiye Hükümetini kurmuştur. Başbakanlığı döneminde verilen düşük yoğunluklu savaş nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernleşmesi çalışmalarına katkı vermiş ve PKK'nın ABD yönetimi tarafından terörist örgütler listesine alınmasını sağlamıştır. 1995 Seçimlerinde partisi %7.35 oy kaybederek 3. sıraya gerilemiştir. 1996 yılında Necmettin Erbakan tarafından Refah Partisi ve Doğru Yol Partisi koalisyonunun oluşturduğu 54. Türkiye Hükümetinin kurulmasıyla Çiller'in başbakanlık görevi sona ermiştir. Yeni hükûmette Çiller Başbakan yardımcısı ve Dışişleri bakanı olarak görevlendirilmiştir.

1992 ISLAHATÇI, DEMOKRASİ PARTİSİ, MİLLET PARTİSİ ADINI ALDI

ISLAHATÇI DEMOKRASİ PARTİSİ NEDİR?

Parti, 1970'li yıllarda Yeniden Milli Mücadele Dergisi etrafında toplanan 48 kişinin katılımıyla 22 Mart 1984 tarihinde kuruldu.Kısa zamanda ülke genelinde teşkilatlanmaya başlayan partinin 1 Aralık 1985'te yapılan birinci olağan genel kurul kongresinde, partinin kurucusu Aykut Edibali tekrar partinin genel başkanı seçildi.IDP'nin kurulduktan sonra katılma hakkı elde ettiği ilk seçimler Eylül 1986'da yapılan milletvekili ara seçimleri ile 1987 Türkiye genel seçimleri oldu. Ancak seçimlerden beklenen başarıyı alamayan IDP, 1’989 seçimlerinde oy yüzdesini ülke genelinde %1,0'a çıkararak üç ilçe ile 3 belde belediye başkanlıklarını kazandı. IDP, 1991 seçimlerinde, Refah Partisi ve Milliyetçi çalışan partisi ile üçlü ittifak kurarak katıldı. Anayasaya göre iki ve daha fazla partinin birleşerek seçime katılmalarının yasak olması sebebiyle bu üç partinin ittifakları kâğıt üzerinde resmî bir belgeye dayanmadı. Bu nedenle, IDP ve MÇP'nin milletvekili adayları seçime katıldıkları bölgelerde Refah Partisi listelerinden aday olarak gösterildiler ve böylelikle IDP toplamda üç milletvekili çıkarmıştır. Bu milletvekilleri bir süre sonra RP'den istifa ederek kendi partilerine döndüler.25 Temmuz 1992 tarihinde bünyesine Bayrak Partisi dahil oldu. 23 Kasım 1992 tarihinde yapılan büyük kongrede Islahatçı Demokrasi Partisi isim değiştirerek Millet Partisi adını aldı.

2003 ÇİN’ DE YAPILAN DÜNYA LİSELER ARASI FUTBOL ŞAMPİYONASI’NDA TRABZON LİSESİ, EV SAHİBİ ÜLKE TEMSİLCİSİNİ 1-0 YENEREK İLK KEZ ŞAMPİYON OLDU

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2021, 01:47

Kürşat Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER