sanalbasin.com üyesidir

Tarihte Bugün 21 Kasım

Tarihte bugün, 21 Kasım'da neler yaşandı? Sizler için derledik..

Tarihte Bugün 21 Kasım

1791 ALBAY NAPOLEON BONAPARTE GENERALLİĞE TERFİ ETTİRİLDİ

NAPOLEON BONAPARTE KİMDİR?

(İtalyanca Napoleone Bonaparte, Fransızca Napoléon Bonaparte; 15 Ağustos 1769, Korsika- 5 Mayıs 1821), Fransız asker ve politikacı. Birinci Napolyon (Napoléon Ier) olarak 1804'ten 1814'e kadar (ve tekrar 1815'te) Fransa İmparatoru. Gerek Fransız Devrim Savaşları gerekse Napolyon Savaşları arasında Fransa'ya önderlik ettiği gibi tüm Avrupa’yı da etkilemiş bir komutandır. Sözü edilen savaşların ve girdiği çatışmaların büyük bölümünü kazanmış; 1815 teki nihai yenilgisine kadar hızla Avrupa kıtasının hakimiyetini ele geçirmiştir. Tarihteki en önemli komutanlardan biri olan Napolyon’un savaşları dünyanın her yerinde askeri okullarda ders olarak okutulmaktadır ve kendisi Avrupa tarihinin en ünlü ve en tartışmalı siyasi figürlerinden bir tanesidir. Napolyon bir devlet adamı olarak tüm Fransa'da ve Avrupa'da büyük liberal reformlar uyguladı. Yönetimi sırasında bir halk eğitim sistemi kurmuş; feodalizmin kalıntılarını ortadan kaldırmış; Yahudi (bkz. Napolyon ve Yahudiler ve diğer dini azınlıkları özgürleştirmiş; gelişmekte olan orta sınıfın yasalar önünde eşitliğini sağlamış ve dini otoritelere karşı devletin gücünü merkezileştirmiştir. En kalıcı hukuki başarısı, Doğu Asya'da Japonya'dan, Kuzey Amerika'da Québec'e kadar dünyadaki hukuk sistemlerinin dörtte birine çeşitli şekillerde uyarlanmış olan Napolyon Kanunlarını hazırlamasıdır.

1887 EDİSON, PİKAPI (SES KAYIT CİHAZI) İCAT ETTİĞİNİ DUYURDU

EDİSON KİMDİR?

Thomas Alva Edison (d. 11 Şubat 1847 – ö. 18 Ekim 1931),20.yüzyıl yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır. Edison elinde bulundurduğu onun adını taşıyan Amerikan patentiyle tarihteki en önemli ve en verimli mucitlerden biri olarak nitelendirilir. Patentlerinin çoğu Amerika'nın haricinde Almanya, Fransa ve İngiltere onaylarına da sahiptir.Ayrıca takma adı Menlo Park Büyücüsüdür 1879'da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşalttı; çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

1919 MARDİN ŞEHRİNİN KURTULUŞU

MARDİN’İN ÖNEMİ

Şehirde uluslararası kuruluşlarca kültür mirası kabul edilmiş, koruma altına alınmış tarihi yapılar mevcuttur. Mardin farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır. Mardin, İpek Yolu güzergâhında olup, ilde beş han ve bir kervansaray mevcuttur.

1938 ATATÜRK’ÜN NAAŞI, TÖRENLE ETNOGRAFYA MÜZESİ’NDEKİ GEÇİCİ İSTİRAHATGAHINA GETİRİLDİ

1955 TÜRKİYE, İRAN, IRAK , PAKİSTAN VE BİRLEŞİK KRALLIK’IN KATILIMIYLA BAĞDAT PAKTI KURULDU

BAĞDAT PAKTI NEDİR?

Türkiye, İran , Irak , Pakistan ve Birleşik Krallık arasında, Sovyetler Birliği'nin Ortadoğu'da nüfuz kurmasını önlemeye yönelik olarak kurulan eski karşılıklı güvenlik ve savunma örgütü Orta Doğuda SSCB ye karşı Nato'nun bir uzantısı olarak kurulan Bağdat Paktı'nın oluşum süreci Mayıs 1953'te ABD Dışişleri Bakanı John Foster Dulles’in Ortadoğu ülkelerine yaptığı geziyle başladı. 2 Nisan 1954'te Türkiye ile Pakistan arasında imzalanan dostluk ve işbirliği antlaşması kuruluş için önemli bir aşama oldu.[2] Ekim 1954'te Ankara’yı ziyaret eden Irak Başbakanı Nuri Said Paşa’nın Türkiye ile Irak'ın Ortadoğu'da bir savunma örgütü oluşturmayı kararlaştırdıklarını açıkladı. 24 Şubat 1955'te Türkiye ile Irak arasında imzalanan karşılıklı işbirliği anlaşmasına 4 Nisan'da Birleşik Krallık’ın, 23 Eylül'de Pakistan’ın, 3 Kasım'da da İran’ın katılmasıyla Bağdat Paktı kurulmuş oldu. ABD ise pakta gözlemci üye olarak katıldı.

1967 TÜRKİYE-YUNANİSTAN SORUNU

Kıbrıs nedeniyle Türkiye-Yunanistan gerginliği sürüyor. Yunanistan, "Silahlı bir çatışmadan kaçınarak sorunlarımızı görüşmeler yoluyla çözmeye hazırız" açıklamasını yaptı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Cemal Turan "Kıbrıs'a çıkarız, kimse kaygılanmayın; ancak zaman söyleyemem" dedi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Lyndon Johnson savaştan kaçınılması önerisinde bulundu.

2002 DÜNYA GÜZELLİK YARIŞMASININ YAPILACAĞI NİJERYA’DA BİR GAZETEDE İSLAM PEYGAMBERİ HZ. MUHAMMED HAKKINDA YAZILAN YAZI YÜZÜNDEN ÇIKAN ÇATIŞMALARDA 100 KADAR KİŞİ ÖLDÜ, 500 CİVARINDA KİŞİ DE YARALANDI

2009 ÇİN’İN HEİLONGİJANG EYALETİNİN HEGANG ŞEHRİNDEKİ BİR MADEN OCAĞINDA MEYDANA GELEN PATLAMADA 104 KİŞİ ÖLDÜ.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2021, 01:46

Kürşat Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER