sanalbasin.com üyesidir

TARİHTE BUGÜN 20 KASIM

TARİHTE BUGÜN 20 KASIM

1863 ZİRAAT BANKASI’NIN KURULUŞU

ZİRAAT BANKASI’NI KİM KURMUŞTUR?

Türkiye’deki faaliyet gösteren üç kamu bankasından biri. 1863 yılında Osmanlı Devleti döneminde Mithat Paşa tarafından kurulan Memleket Sendikalarının devamı niteliğindedir.

1936 İSPANYA İÇ SAVAŞINDA FAŞİST AYAKLANMAYA KARŞI CUMHURİYETÇİLER SAFINDA MÜCADELE EDEN ANARŞİST ÖNDERLERDEN BUENAVENTURA DURRUTİ ÖLDÜRÜLDÜ

BUENAVENTURA DURRUTİ KİMDİR?

Devrimci konumu nedeniyle ihraç edileceği UGT’nin militanı olarak 1917'de devrimci genel greve katıldı. 1922'de Joan García Oliver ve Francisco Ascaso ile birlikte "Los Solidarios" grubunu kurdu. Bu grup 1923'te Gijón'da "Banco de España" soygununu düzenledi. Ayrıca Kardinal Juan Soldevil” y Romero suikastini de düzenledikleri kabul edilir. Kardinal, Arogon’da önde gelen işçi liderlerini katleden “pistoleros blancos” çetelerini finanse eden isimler arasında önemli yer tutuyordu. Durruti önce Arjantin’e ve sonra anarşist yoldaşları ile birlikte bu ülkede ilk saldırısını gerçekleştireceği Şili’ye geçti; saldırı İspanya’daki hapishanelerde tutulan yoldaşlarını kurtarmak üzere kaynak toplamak için gerçekleştirilen bir kampanyanın sonucuydu. Durruti yolculuğuna diğer Latin Amerika ve Avrupa ülkeri ile devam etti.

1943 İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KURULDU

İstanbul Teknik Üniversitesi, ya da kısaca İTÜ, 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-i Hümayun adıyla İstanbul'da kurulan devlet üniversitesi.Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn Sultan III.Mustafa döneminde batılı anlamda bir mühendislik eğitimi vermek için açıldı.Osmanlı İmparatorluğunun batı referanslı ilk eğitim kurumlarından biridir.

1947 II.ELİZABETH İLE PHİLİP MOUNTBATTEN WESMİNSTER KATEDRALİ’NDE EVLENDİLER

1961 TÜRKİYE’DE İLK KOALİSYON HÜKÜMETİ BAŞBAKAN İSMET İNÖNÜ TARAFINDAN ADALET PARTİSİ VE CUMHURİYET HALK PARTİSİNE MENSUP BAKANLARLA KURULDU.

1994 DÜNYA HALTER ŞAMPİYONASI'NDA NAİM SÜLEYMANOĞLU, 64 KİLODA 5 DÜNYA REKORU KIRDI VE 3 ALTIN MADALYA KAZANDI

NAİM SÜLEYMANOĞLU KİMDİR?

1983 - 1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam altmış üç rekor kırarken, yine bu dönemde dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşadı. 1984, 1985 ve 1986'da dünyada yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angeles Olimpiyatlarına Bulgaristan'ın da Sovyetlerle boykota katılması nedeniyle katılamadı. Bu dönemde Bulgar Hükûmetinin Sofya dönüş operasyonu kapsamında Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı Naum Şalamanov olarak olarak değiştirildi.Bulgaristan’daki bu baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986'da Melbourne'de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda Türkiye büyükelçiliğine sığınarak Türkiye'ye iltica etti. Türkiye'ye ilticasında ve getirilmesinde bizzat Turgut Özal devreye girdi.Naim Süleymanoğlu 18 Kasım 2017 günü tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir.

1998 İTALYA, 12 KASIM’DA ROMA HAVAALANINDA YAKALANAN PKK LİDERİ ABDULLAH ÖCALAN’I SERBEST BIRAKTI

TÜRKİYE’NİN SURİYE ÜZERİNDE KURDUĞU BASKI SEBEBİYLE İTALYA'YA KAÇAN ÖCALAN SAHTE PASAPORTLA ROMA’DA YAKALANDI. TÜRKİYE’NİN İADE TALEBİNİ REDDEDEN İTALYA ÖCALAN'I SERBEST BIRAKTI

2003 EL-KAİDE BAĞLANTILI EYLEMCİLER; İSTANBUL LEVENT'TEKİ HSBC BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VE BEYOĞLUNDAKİ BİRLEŞİK KRALLIK BAŞKONSOLOSLUĞUNA BOMBALI SALDIRI DÜZENLEDİ

31 KİŞİ ÖLDÜ 450’DEN FAZLA KİŞİ YARALANDI

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 16:55

Kürşat Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER