sanalbasin.com üyesidir

Tarihte Bugün 18 Kasım

Tarihte Bugün 18 Kasım

1601 TİRYAKİ HASAN PAŞA KOMUTASINDAKİ OSMANLI ORDUSU HAÇLI ORDUSUNU YENEREK KANİJE ZAFERİNİ KAZANDI

TİRYAKİ HASAN PAŞA KİMDİR?

Doğum tarihi kesin olmamakla beraber, nereli ve kimin oğlu olduğu da bilinmemektedir. Kahveye düşkün olduğu için kendisine "Tiryaki" lakabı konulmuştur. Birçok yabancı dil bildiğinden, genelde eyaletlerde görevlendirilmiştir. En uzun süre görev yaptığı yer Zigetvar Valiliğidir. Burada yaklaşık 20 yıl görev yapmıştır

1918 LETONYA’NIN KURTULUŞU

LETONYA, RUS İMPARATORLUĞU’NDAN BAĞIMSIZLIĞINI İLAN ETTİ

1922 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ, ABDÜLMECİD EFENDİYİ HALİFE OLARAK SEÇİLDİ

ABDÜLMECİD EFENDİ KİMDİR?

Sultan Abdülaziz’in ortanca oğlu olarak 29 Mayıs 1868ʼde İstanbull’da doğdu. Annesi Hayranıdil Kadınefendi’dir. 1876’da babasının tahttan indirilmesinden sonra Sultan II.Abdülaziz’in gözetiminde Yıldız Sarayı’ndaki Şehzadegan Mektebi’nde sıkı bir eğitim aldı. Tarihe ve edebiyata meraklı, dil öğrenmeye yatkındı. Arapça, Farsça, Fransızca ve Almanca öğrendi. Sanayi-i Nefise hocaları ile ilişki kurdu; Osman Hamdi Bey Salvatore Valeri’den resim dersi aldı.Fausto Zonara ile dostluk kurup resim çalışmalarında onun yolunda ilerledi..

1933 İSTANBUL DARÜLFÜNÜNUNU, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ OLARAK AÇILDI

İSTANBUL DARÜLFÜNUNU NEDİR?

Anlamı üniversite demek olan darülfünunun tarihçesi merak ediliyor. Darülfünun"üniversite" anlamında kullanılan bir sözcüktür. Aynı zamanda 1900 yılında Avrupa üniversiteleri tarzında kurulan Darülfünun-ı Şahane veya İstanbul Darülfünununu ifade eder. Bu kurum 1933 reformuyla İstanbul Üniversitesi'ne dönüştürülmüştür..

1937 DERSİM İSYANI BASTIRILDI

DERSİM İSYANI NEDİR?

Dersim İsyanı ve ya Dersim Katliamı, Dersim'de 1937-1938 yıllarında merke Türk Hükümeti bazı Dersim aşiretleri arasında bölgenin hakimiyeti ile ilgili çıkan anlaşmazlıklar sonucu yaşanan olaylara verilen isim. Dersim'de (Tunceli, Erzincan,Elazığ ,Sivas, Malatya ve Bingöl illerinin bir kısmı)aşiretlerin isyanı sonucunda mutlak devlet hakimiyetini sağlamak için Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aşiretler üzerine harekât düzenlendi. İsyancıların önemli kesimini 1920'da Sivas'ın Zara ve İmranlı İlçelerinden sığınan isyancılar oluşturuyordu] Harekât neticesinde, kimi kaynaklara göre bölgede yaşayan 13.160 kişi ile 110 asker öldü ve 12 bine yakın insan zorunlu göçe tabi tutuldu.

1953 FERİHA SANERK EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE YÜKSELEN İLK KADIN OLDU

FERİHA SANERK KİMDİR?

İzmir ve Ankara'da yaşadı, eğitim gördü. 1941'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ilk kız öğrenci olarak girdi. Kaymakamlık kursunu bitirmesine karşın cinsiyeti nedeniyle kaymakam olma isteği geri çevrilince Emniyet Genel Müdürlüğüne başvurdu komiser muavini olarak göreve başladı 1953'te Emniyet Müdürü rütbesine yükselmesine karşın kadın olduğu için ataması gerçekleştirilmedi. Olay yargıya taşıdı ve kazanarak aynı yıl göreve atandı.1974 yılında emekliye ayrıldı. Feriha Sanerk, 27 Kasım 2008 tarihinde, "Uluslararası İş’te Kadın Kongresi"nde plaket almış,[3] hayatı "Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar" belgeseli kapsamında konu edilmiştir.

1976 İSPANYA’DA 37 YILLIK DİKTATÖRLÜĞÜN ARDINDAN DEMOKRASİNİN KURULMASI KARARI ALINDI

1978 JİM JONES’UN LİDERLİK ETTİĞİ HALKIN TAPINAĞI ADLI TARİKATIN 913 ÜYESİ İNTİHAR ETTİ

JİM JONES KİMDİR?

James Warren "Jim" Jones (13 Mayıs 1931 – 18 Kasım 1978), Amerikalı bir kült lideri idi. Jones, Halklar Tapınağı (Peoples Temple) adlı kült hareketinin kurucusu ve lideri olup bu hareket, 1978 Kasımında Guyana’nın Jonestown şehrinde 918 mensubunun ölümüne neden olan toplu intihar eylemiyle, ABD Kongre üyesi Leo Ryan’ın öldürülmesiyle, Guyana'nın başkenti Georgetown’da başka dört Tapınak üyesinin öldürülmesiyle tanınmaktadır. Jonestown şehrinde yaklaşık 300 çocuk öldürülmüş, bu çocukların hemen hepsi siyanür zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Jim Jones ise başına aldığı kurşun yarasıyla ölmüş olup ölüm nedeninin intihar olduğu düşünülmektedir. Indiana'da doğan Jones, Halklar Tapınağı hareketini 1950’lerde başlatmıştır. Daha sonra 1960’ların ortalarında Tapınağı Kaliforniya’ya taşımış ve 1970'lerin başında Tapınak merkezinin San Friancisco’ya taşınmasıyla birlikte kamuoyunda kötü şöhret kazanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2021, 01:46

Kürşat Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER