sanalbasin.com üyesidir

TARİHTE BUGÜN 16 KASIM

TARİHTE BUGÜN 16 KASIM

1698 KARLOFÇA ANTLAŞMASININ GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

KARLOFÇA ANTLAŞMASI NEDİR?

Karlofça Antlaşması, 26 Ocak 1699 tarihinde Osmanlı ile başlarında Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu bulunan diğer Kutsal İttifak devletleri (Avusturya, Venedik ve Lehistan) arasında imzalanmış olan bir barış antlaşmasıdır. Gerileme Dönemi'nin başlangıcı olarak sayılmaktadır. Karlofça bugünkü (Almancada Karlowitz, Sırpçada Сремски Карловци (Sremski Karlovci)) SIRBİSTAN 'ın sınırları içinde yer alan küçük bir kasabadır. Antlaşma, 1683-1698 yılları arasındaki Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları'nın sonucunda imzalanmıştır.

1938 ATATÜRK’ün NAAŞI DOLMABAHÇE SARAYI'NDA KATAFALK'A KONULDU

KATAFALK NEDİR?

Önünden sessizce geçilerek kendisine saygı gösterilecek bir ölünün tabutunun konulması için hazırlanmış, üzeri kumaşla örtülü yüksekçe yer.

1940 TASVİR-İ EFKAR GAZETESİ ZİYAD EBÜZZİYA TARAFINDAN TEKRAR YAYINLANMAYA BAŞLADI.

TASVİR-İ EFKAR GAZETESİ NEDİR?

Tasvîr-i Efkâr, İbrahim Şinasi'nin 28 Haziran 1862'de Tasfîr-i Efkâr adıyla yayınlamaya başladığı, havâdis ve maarife dair Osmanlı ceridesi (gazetesi). 1865'de Şinâsî Fransa'ya gittikten sonra gazeteyi Namık Kemal çıkardı. O da Avrupa'ya gidince gazeteyi Recaizade Mahmut Ekrem yayınladı. Mayıs 1910'dan sonra gazete "Yeni Tasvîr-i Efkâr" adıyla Ebüzziya Tevfik tarafından devam ettirildi. Gazete,I.Dünya Savaşı sırasında Enver Paşa emriyle başka gazeteler ile çoğu kez sansüre uğramıştır. Mustafa Kemal’in Cephesindeki hizmetleri ve başarıları hakkında övücü yazılar yayımlamıştır ve sansür tehlikesine rağmen resmini yayımlamıştır.


1967 MERKEZİ ABD'de BULUNAN ULUSLARARASI ŞİİR FORMU FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA'yı YAŞAYAN EN BÜYÜK TÜRK ŞAİRİ SEÇTİ..

FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA KİMDİR?

26 Ağustos 1914 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Süvari yarbayı Hasan Hüsnü Bey'in oğludur. Türk şiirinin büyük şairi olarak tanımlanan Dağlarca, 94 yaşında zatürre tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Türkçeye bakışını ise "Türkçem, benim ses bayrağım" diyerek Türkçe Katında Yaşamak adlı şiirinde sergilemiştir.

1983 TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş. (TÜPRAŞ) KURULDU

20 Mayıs 1983 tarihinde yayınlanan kamu iktidari teşebbüsleri hakkındaki 60 sayılı KHK ile Türkiye Petrol Kurumu (PETKUR) kuruldu. Aynı KHK ile TÜPRAŞ'ın da kurulmasına karar verildi. Böylece TÜPRAŞ, PETKUR'un bağlı ortaklığında bir kamu iktisadî teşebbüsü olarak faaliyetine başladı..

1988 YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA BAŞÖRTÜSÜNÜ SERBEST BIRAKAN KANUN MECLİS'TE YAYINLANDI

1991 BİLGE KARASU "GECE" ROMANIYLA PEFASUS EDEBİYAT ÖDÜLÜNÜ ALDI

BİLGE KARASU KİMDİR?

Bilge Karasu 1930'da İstanbul'da dünyaya geldi. Pegasus Ödülünü kazanan tek Türk yazardır.

1991 DOĞRU YOL PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI HÜSAMETTİN CİNDORUK 286 OYLA TBMM BAŞKANI SEÇİLDİ.

HÜSAMETTİN CİNDORUK KİMDİR?

Vasfi Bey ve Ganimet Hanım'ın oğlu olarak 1933 yılında İzmir'de doğdu. İlkokulu Ankaradaki Çankaya İlkokulu'nda, liseyi ise Ankara Atatürk Lisesi'nde tamamladı. Yüksek öğrenimini yapmak için girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Bölümünden 1954 yılında mezun oldu ve 1955 yılında avukatlığa başladı. Siyasal yaşamına Demokrat Parti gençlik kollarında başlayan Hüsamettin Cindoruk, 1958 yılında bu partiden ayrılarak Hürriyet Partisi kurucuları arasında yer aldı. 27 Mayıs'tan sonra Demokrat Parti yöneticilerinin yargılandığı Yassıada Yargılamalarında, aralarında eski meclis başkanı Refik Koraltan In da bulunduğu 18 eski milletvekilinin avukatlığını yaptı Yargılama sürecinde Yüksek Adalet Divanına hakaret ettiği gerekçesiyle iki buçuk ay Balmumcu Sıkıyönetim Cezaevi'nde tutuklu olarak yattı 27 Ekim 2017 tarihinde Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmeye başlanan Onur Ödülü'nün ilkine layık görülmüştür.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 16:55

Kürşat Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER