sanalbasin.com üyesidir

Tarihte Bugün 1 Şubat

Tarihte 1 Şubatta Neler Yaşandı?

Tarihte Bugün 1 Şubat

1553

Osmanlı İmparatorluğu ve Fransa Krallığı Arasında, İstanbul Antlaşması İmzalandı.

1933

Cumhuriyet İlkelerini Benimsetmek Ve Aynı Doğrultuda Kültür Hareketi Oluşturmak Amacıyla Halkevleri'nin Yayın Organı Olarak Ülkü Dergisi Yayınlanmaya Başladı.

Ülkü Dergisi Nedir?

Ülkü Halkevleri'nin yayın organı olarak Şubat 1933 ile Ağustos 1950 tarihleri arasında yayımlanan dergi. Üç seri halinde yayımlanan derginin amacı, halk evlerinin ve dolaylı olarak cumhuriyetin  ideolojisini yaymaktı. Konu başlıkları genel olarak edebiyat, dil,sosyoloji,güzel sanatlar,ekonomi, halk terbiyesi, spor ve halk evleri hakkındaki haberlerdir.

1963

 İki Uçağın Ankara Üzerinde Çarpışarak Ulus Semtine Düşmesi Sonucu, 80 Kişi Yaşamını Yitirdi.

1974

İzmir'de Sabaha Karşı Saat 02:04'te Bir Deprem Oldu, Tarihi Saat Kulesi'nin Tepesinin De Yıkıldığı Depremde 2 Kişi Öldü.

1979

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi, Suikast Sonucu Öldürüldü. 25 Haziran'da Yakalanan Saldırgan Mehmet Ali Ağca, 1980'de Ölüm Cezasına Çarptırıldı.

Abdi İpekçi Kimdir?

İlköğrenimini gördükten sonra Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. Bir süre sonra eğitimini Hukuk Fakültesinde sürdürdü.Yeni Sabah, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres Gazetesi gibi çeşitli gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Ali Naci Karacan'ın çıkardığı Milliyet Gazetesi'nin yazı işleri müdürü (1954), bir süre sonra da genel yayın müdürü oldu.

1961 yılından öldürüldüğü 1 Şubat 1979 tarihine kadar aynı gazetenin başyazarlığını da yürüten Abdi İpekçi,Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Basın Enstitüsü Başkanlığı, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve Uluslararası Basın Enstitüsü ikinci başkanlığı, Basın Şeref Divanı genel sekreterliği gibi vazifelerde bulundu. Yazılarında Atatürkçülüğü,barışı ,düşünce özgürlüğünü , ülkenin bağımsızlık  ve bütünlüğünü savundu. Eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem  ile kuzenlerdir

2003

Uzay Mekiği Columbia, Dünyaya Dönüşü Sırasında Teksas Üzerinde Parçalandı: Mekikteki Yedi Astronot Öldü.

2012

Mısır'ın Ünlü Takımı El Ehli İle Port Said'in El Masri  Takımları Arasındaki Maçtan Sonra Çıkan Olaylarda 74 Kişi Öldü, 200'ü Ağır Binden Fazla Kişi Yaralandı.

2013

Ankara 'da ABD Büyükelçiliği'nde Patlama Oldu, İki Kişi Öldü.

Arda Gündoğdu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER