sanalbasin.com üyesidir

Uğurcan Çakır basın mensuplarının sorularını yanıtladı

Uğurcan Çakır basın mensuplarının sorularını yanıtladı

Kaptanımız Uğurcan Çakır, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Çakır, geçtiğimiz sezon harika bir başarıya imza attığımızı hatırlatarak, “Geçen sene çok önemli başarılara imza atmıştık. Bu sezon birçok arkadaşımız aramıza katıldı, sezon başından itibaren uyum yakalamakta biraz zorlandık açıkçası. Uyum yakalamak futbolda biraz zor oluyor, neticede bireysel bir spor değil. Kötü sonuçlar gittikçe motivasyonu ve özgüveni kaybettiriyor aslında, takım olarak biz de bundan uzaklaştık. Kötü sonuçlar gelince bunlar oluyor. Mental olarak bu dönemde biraz zorluklar yaşıyoruz. Arkadaşlarımın iyi niyetinden hiç şüphem yok, birçok kez sahada iyi mücadele ettiğimiz anlar oldu. Abdullah hoca buradayken birçok maçta iyi oynayarak kaybetmiştik. O özgüveni düşürüyor aslında, Beşiktaş maçı var. Konsantrasyonu ayrı tabii ki. Bu maça en iyi şekilde hazırlanmaya çalışıyoruz. Herkes bu maçın büyüklüğünün farkında. Kötü gidişata dur demek için bizim için önemli bir fırsat. Herkes bunun farkında, konuşuyorum da zaten. Kötü gidince herkes birinde sorun arıyor. Trabzonspor’da yaklaşık 200 maça çıktım, hiçbir zaman takım arkadaşlarımın yanında durmaktan vazgeçmedim, onlar için savaşmaktan, mücadele etmekten vazgeçmedim. Hiç kimseye burada suç bulmuyorum tabii ki, mağlubiyetler biraz konsantrasyonumuzu düşürdü ama takım arkadaşlarımın iyi niyetinden şüphem yok. Biraz oyun konularında sorun yaşadık, çok futbolcu takımımıza katıldığı için. Taraftarımız her zaman yanımızda oldu. Onlarla beraber geçen sene harika başarılara imza attık. Geçen sezonun başından itibaren hem yönetimsel, hem takım, hem hoca hem de taraftar hep beraber başarı gelmişti. Futbol bireysel bir oyun değil. Sezon başından beri yapılan hem futbolcular, hem yönetim herkesin yanlışı ve hatası var burada. Taraftarımız da tabii her zaman yanımızda, onlara da teşekkür ediyoruz. İnşallah onları mutlu etmek için her zamanki gibi mücadele edeceğiz” dedi.

Kaptanımız, başarının da başarısızlığında takım halinde olduğunu belirterek, “Bu sezon üst üste 5. sezonumu tamamlıyorum. 4 sezondur çok iyi performans sergiliyordum, sezon başları form tutmak biraz zor oluyordu, sonrasında kendimi motivasyon olarak daha iyi seviyeye çıkartıyordum. Bu sezon ilk Antalyaspor maçında yaşadığım sakatlık beni çok etkiledi, Kopenhag maçı vardı içerideki, orada sakat sakat oynayınca daha da fazla arttı. Ondan sonra form tutmaya çalıştım ama zor oldu benim için. Daha önce böyle bir şey yaşamamıştım. Bu sezon evet eleştiri olabilir ama geçen sene yaptıklarımız tarihi bir şeydi. Bence çok ağır eleştirilecek bir şey yok, ben nasıl her sezon bu bireysel bir spor değil, takım kötüyse siz de kötü oluyorsunuz. Şampiyon olduktan sonra da tek başıma hiçbir şey yapmamıştım, takım arkadaşlarımla başarmıştık. Kötü gidişatın sorumlusu da aynı şekilde hepimiziz” cümlelerine yer verdi.

Çakır, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Avrupa hayalim her zaman var. Kendime hedef koyuyorum, bir motivasyon şekli benim için ama sözleşmeyi yeni uzattıktan sonra gitmek istiyor diye bir şey söylüyor, bu çok ilginç aslında benim için. Gitmek istesem sözleşme uzatmam. Trabzonspor’un her zaman menfaatine uygun davranmaya çalıştım. Birçok teklif geldi ama başkanlarımız nasıl duruş sergilediğimi biliyorlar. Yeni sözleşmeden sonra gitmek istiyorlar diyorlar, gülüp geçiyorum. Ben Trabzonsporluyum. Trabzonspor beni satmak isterse, Trabzonspor’un menfaatineyse tabii ki giderim, sıkıntı yok. Ama teklif yeterli değilse, düşükse burada kalırım. Takım kaptanıyım, sorumluluklarım var, şehrimi de seviyorum. Futbol hayatım bitene kadar devam edebilirim. Takım kaptanı olmak aslında performansınla insanları kendine saygı duydurtabilirsin. Ben dediğim gibi 200’e yakın maç oynadım. Her zaman performansımla bana saygı duyulmasını bekledim. Her zaman performansımla takım arkadaşlarıma yardımcı olmaya çalıştım. Bağırarak çağırarak bu işler olmuyor, onlar çok eskide kaldı. Performansınız iyi değilse size saygı duymazlar ve takmazlar diyeyim. Ben her zaman takım arkadaşlarıma performansımla yardımcı olmaya çalıştım. İnşallah Beşiktaş maçını yenip taraftarımızla barışırız. Arkadaşlarımızın hepsi iyi niyetli ama takım uyumu biraz yakalamakta zorlandık, özellikle de bu sezon. Futbol oynuyoruz, futbol için çalışıyoruz. Her zaman futbolun içerisindeyiz. Sahaya çıktığımızda tabii ki kazanmak istiyoruz. Takım uyumu yakalanmayınca, arkadaşın için saha içinde iyi olmayınca zor oluyor bu işler. Geçen sene gerçekten tarihi bir sezondu, hayatımda unutamayacağım en önemli sezonlardan biriydi. Tabii ki futbola döneceğiz, çalışıyoruz arkadaşlarımızla beraber. Bu durumu düzeltmeye çalışıyoruz. Kimse bu durumdan memnun değil. Yeni yönetim geldi, İhsan Hoca şu anlık başımızda. Biz takım için en iyisini yapmaya çalışıyoruz.”

Kaptanımız, uyum konusunun başarı ve başarısızlıkla aynı etkiye sahip olduğuna dikkat çekerek, “Takım uyumu olmayınca, birlikte zaman geçirmekten mutlu olmayınca, idman bitse de gitsek oluyor aslında. Geçen sezon bunun aslında çok güzel örnekleri vardı. Sonuçlarla doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. Sonuçlar gelseydi o uyum olacak mıydı tam kestiremiyorum ama bir sorun olduğu gerçek. Geçen seneki başarıda takımdaşlık çok önemliydi, başarının en büyük sebebi arkadaşlıktı. Skorların da kötü gitmesiyle biraz daha yakın olamıyorsun aslında, geçen seneki başarıda büyük etkisi vardı, bu seneki başarısızlıkta da o kadar etkili olduğunu düşünüyorum. Vitor Hugo 2 sene önce geldi. Vitor’a saha içinde çok güveniyordum, ne yapacağını artık anlıyordum. Hata yapacağı zaman bile nerede hata yapabileceğini kestirebiliyordum. Benim için o tandem çok önemliydi. O sezon Edgar ile birlikte çok iyi uyum yakalamıştık, 2’si Portekizce konuşuyordu araları çok iyiydi zaten. Ben de onları çok iyi analiz etmiş çözmüştüm ki nerede hata yapabileceklerini anlayabiliyordum. Vitor’a saha içinde çok fazla güveniyordum aslında. Geçen sene de çok büyük performansıyla bize katkı verdi, herkesin emeği olduğu gibi onun da vardı. Vitor’a ben Trabzonspor’a kattıkları için teşekkür ediyorum bir kez daha. Gerçekten insan olarak da çok iyi bir insandı. Oynadığı bütün sürelerde formanın hakkını vermeye çalıştı. Tandem sürekli değişiyor ama orijinal tandemi yakında buluruz, sezon da bitiyor zaten” ifadelerine yer verdi.

Çakır, A Milli Takım’daki kariyeriyle ilgili ise şu görüşlere yer verdi: “Milli takımda şöyle bir şey var; Ligdeki performansa göre mi oynatılıyor yoksa milli takımdaki performansa göre mi oynatılıyor oyuncu, onu çözemedim çünkü milli takımda son maçlarımda kötü oynamamıştım, kesilmeyi hak etmiyordum. Ligdeki performansa göreyse, takımlarında oynamayan oyuncular orada 11 oynadı. Çok anlayamadım orayı. Oynamayı bekliyordum aslında, onunla ilgili çok fazla bir şey söylemeyeyim.”

Alaattin Arda Gündoğdu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER