sanalbasin.com üyesidir

Sirtaki Eşliğinde 3 Puan…

Bir tarafta beş maçlık galibiyet serisi yakalamış moralli Trabzonspor, diğer tarafta toparlanmak için tutunacak dal arayan Gaziantep. Sa Pinto, Sumudica’nın düzenini bozmadan hücumda üçlü, savunmada beşli sistemi devam ettirmeye gayret ediyor. Bu düzenle ilk yarım saatte pas kanallarını olabildiğince kapatarak asgari pozisyon vermeye gayret edip, kazandıkları toplarda hızlı geçiş oyunlarıyla pozisyon aradılar. Bu plan dâhilinde birkaç fırsat buldular ama sonuç çıkmadı.

Trabzonspor ise bu bölümde, geçen maçlarda olduğu gibi sabırlı oyunu devam ettirerek boşluk bulmaya çalıştı ama epey zorlandı. Zira Gaziantep’in dar alanda savunma yapması Ekuban, Djaniny gibi isimleri oldukça kısıtladı. 30-45 arasına gelindiğinde ise aynı oyunu biraz daha hızlı oynayan bir Trabzonspor vardı ki bu sekans, Abdullah Avcı döneminin en iyi 15 dakikalarından biri olabilir. Fakat hem bu bölümde hem de ilk yarının genelinde son tercihlerde kısa devre yaşanmasıyla skora gidilemedi.

İkinci yarı ise 65’e kadar ki bölüm kör dövüşünü andırır cinsten epey kısır ve istikrarsız geçti. İleri çıkarken, sonuçsuz kalan birkaç uzun top denemesi oldu. Bu muhtemelen hoca kararıydı fakat ne Djaniny ne Ekuban bu topları indiremedi, indiremedikleri gibi bu toplar Gaziantep ataklarına dönüştü.

Bu kısır döngüye Nwakaeme – Flavio – Bakasetas’ın organizasyonu son verdi. Nwakaeme’nin, Flavio’nun topsuz koşusuna attığı anahtar pası Flavio’nun baklava ikram edercesine Bakasetas’a sunmasıyla fıstık gibi bir gol izledik. Bakasetas’ın 3 maç arka arkaya attığı goller ile kilidi açması tam da “Neden transfer edildi?” sorusunun cevabı niteliğinde. Buradan sonraki 10 dakikalık bölümde 1-0 nispeten doğru oynandı fakat fark arttırılamadı. Uzatmalar dâhil son 15 dakika savunma yapan taraf olmak durumunda kalınsa da Gaziantep’e neredeyse hiç net fırsat vermeden 3 puanı alan taraf Trabzonspor oldu.

Maçın gösterişsiz kahramanına, saha içinde var olduğu her dakika kısmet hakikaten gayrete aşıkmış dedirten adamına gelelim. Oynadığı her maç dinamizmi ile orta sahaya can suyu olması, Trabzonspor’un bu sezon önemli eksiklerinden biri olan ceza sahasına topsuz koşuları atması, takımın en etkili pres güçlerinden biri olması ve topsuz oyunda etkin rol alarak arkadaşlarına ekstra opsiyon sunmasıyla gerçekten tam bir fiyat – performans futbolcusu oldu Flavio. Abdullah Hoca’nın ilk tercihi değil belki ama tercih edildiğinde yarattığı etki ortada…

Yağmur altında, ligde beşli sistemi oynayan tek takıma karşı aldığı galibiyet ile seriyi devam ettirdi Trabzonspor. Abdullah Avcı temkinli gibi dursa da “Kasketliler” hikâyesini sakin, derinden yazmaya devam ediyor gibi…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.