sanalbasin.com üyesidir

Senkron Tutmuyor Henüz...

Sahaya birkaç eksik hariç ideale yakın bir kadro ile çıktı Trabzonspor. Gaziantep ligin tek üçlü savunma sistemi ile oynayan takımı olmasına karşın top rakipteyken 5’li savunmaya dönen bir takım için savunma arkasına atılan toplarda büyük sıkıntı yaşayabiliyorlar. Nitekim maç başı Ekuban’ın yakaladığı net pozisyon buna bir örnek. Afobe de maç boyunca savunma arkasına koşular yaparak fırsat aradı fakat arkadaşlarıyla yaşadığı iletişim eksikliği nedeniyle pek sonuç alamadı.

Maçta baştan sona Abdulkadir Parmak’ı veya işlevde birini aradı takım. Bu eksiklik dolayısıyla Baker daha geri planda kullanılmak zorunda kalınca, Nwakaeme’nin kafa olarak maçta olmayışı, takımda birçok yeni futbolcunun bulunmasından doğan bir iletişim problemi, Abdülkadir Ömür’ün düşen formu da bunlara eklenince ileride yaratıcılık konusunda epey sıkıntı yaşandı. Özellikle ilk yarıda oyunun sete döndüğü bölümde Ekuban’ın birkaç ciddi denemesi hariç kaleye gitmekte zorlandı takım.

İkinci yarı, ilk yarıya göre oyun disiplininden kopmuş bir Gaziantep vardı. Buna rağmen takımda yaşanan iletişim eksikliği, hücumdaki organize olamama problemi nedeniyle bundan faydalanılamadı. Ta ki Pereira’nın uzun taç atışı denemesinin sonuç vermesine kadar. Bu taçta Campi ile bulunan gol, aslında çok önemli bir fırsattı. Disiplininden kopmuş, maça iki puanla başlayan ve geriye düşen Gaziantep daha da risk alarak saldıracaktı. Burada erken bir Diabate hamlesi ile hızlı hücumlarda büyük tehlike yaratılabilirdi fakat bazen evdeki hesap çarşıya uymuyor. Nwakaeme’nin yaşadığı problem, Ekuban’ın sakatlıktan sonra 90 dakika çıkartamayacak olması saha üzerine plan yapmanızı zorlaştırıyor.

Maçın pozisyonuna gelecek olursak, penaltı doğruydu fakat öncesindeki elle oynamayı VAR’da izlediği halde göremeyen, Şampiyonlar Ligi’nde maçlar yönetmiş bir elit hakemi var Türk Futbolunun. Bu, gelinen noktayı anlatmak için fazlasıyla yeterli olacaktır…

Her şeye rağmen, ileride iletişim kaynaklı yaşanan problemlere rağmen geride daha disiplinli bir savunma düzeni vardı. Geçen senelerde savunmada yaşanılan onca sıkıntıyı da düşününce bir nebze olsun savunma yapılabiliyor olması, Newton Hoca için haneye bir artı daha yazar. Uzun milli aradan sonra, son transferlerle birlikte Gaziantep maçına göre sahada birbiriyle daha çok anlaşabilen ve organize olabilen bir takımı iple çekiyorum…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.