sanalbasin.com üyesidir

banner214

Türkiye'de Bir İlk: Yeni mRNA Aşısı, BioNTech'in Bire Bir Aynısı, Hatta Bunun Bir Tık Üstü

Konya Selçuk Üniversitesi koronavirüse yönelik iki ayrı aşı çalışması yürütüyor. Aşılardan birinin Ankara Şehir Hastanesi'ndeki Faz-1 çalışması tamamlanırken, diğer aşı ise Türkiye'de çalışılan ilk mRNA aşısı. Rektör Metin Aksoy bu aşıyla ilgili, 'BioNTech aşısının bire bir aynısı, hatta bunun bir tık üstü' açıklamasında bulundu.

Türkiye'de Bir İlk: Yeni mRNA Aşısı, BioNTech'in Bire Bir Aynısı, Hatta Bunun Bir Tık Üstü

Konya Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, koronavirüse yönelik üniversite tarafından iki ayrı aşı çalışması yapıldığını hatırlatarak, aşılardan birinin Ankara Şehir Hastanesi'ndeki Faz-1 çalışmasının tamamlandığını söyledi.

dha-4707e9b0eae33fee239b9097f2b6165f-5.jpg

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, düzenlediği basın toplantısında 1 yıllık görev süresini değerlendirdi. Rektör Aksoy, koronavirüse yönelik üniversite tarafından iki ayrı aşı çalışmasının devam ettiğini belirtti. Aşılardan birinin Ankara Şehir Hastanesi'ndeki Faz-1 çalışmasının tamamlandığını hatırlatan Aksoy, şöyle devam etti: 

dha-4707e9b0eae33fee239b9097f2b6165f-2.jpg

''Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, üniversitemizin Aşı Geliştirme ve Uygulamaları Araştırmaları Müdürü Prof. Dr. Osman Erganiş hocanın ekibinin yürüttüğü, "Sars Cov-2" virüsü izole ederek inaktif aşı çalışmasında Faz-1 tamamlandı. Faz-2 çalışmalarını ise üniversite hastanesinde çalışmalarına devam edecekler. Ayrıca Nadir Koçak hocamız da Türkiye'de ilk ve tek çalışması da mRNA aşı. Belki bugün Biontech aşısının bire bir aynısı, hatta bunun bir tık üstü. Biontech aşısı eksi 80 dereceye kadar korunabiliyor biliyorsunuz. Ancak bizim arkadaşlarımızın yaptığı aşı çalışmasında oda sıcaklığında korunabilen mutasyonlara karşı etkili, mRNA Türkiye'de çalışılan ilk ve tek aşı.''

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2021, 22:53

Kürşat Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER