sanalbasin.com üyesidir

Salgının En Kapsamlı Araştırması: Covid-19'un 200’den Fazla Semptomu Tespit Edildi

Uzun süreli Covid-19’dan etkilenen kişilerle ilgili şimdiye kadar yapılan en büyük uluslararası araştırmada, 200'den fazla semptom tespit edildi. Bilim insanlarının aktardığına göre; uzun süreli Covid'in beyin sisi ve halüsinasyonlardan, titreme ve kulak çınlamasına kadar sayısız semptomu organlara zarar veriyor ve etkisi 6 ay boyunca devam ediyor.

Salgının En Kapsamlı Araştırması: Covid-19'un 200’den Fazla Semptomu Tespit Edildi

Koronavirüsten (Covid-19) iyileşen binlerce insan, aylar sonra günlük hayatına dönmesini zorlaştıran semptomlarla mücadele etmeye devam ediyor.

Hastaların, kronik yorgunluk ve bilişsel problemlerin birçok semptomunu bildirmesiyle oluşan durum "uzun süreli Covid"olarak adlandırılıyor. 

Bilim insanları, salgın sürecinin en geniş kapsamlı araştırmasıyla uzun Covid'in 200'den fazla semptomu olduğu ortaya çıktı.

University College London'da sinirbilimci ve çalışmanın kıdemli yazarı Athena Akrami, koronavirüs ile enfekte olduktan 16 ay sonra hala semptomlar yaşadığını belirterek şöyle devam etti: 

"İngiltere’de birçok uzman Covid sonrası klinik solunum rehabilitasyonuna odaklandı. Pek çok insanda nefes darlığı olduğu doğru, ancak aynı zamanda kliniklerin daha bütünsel bir yaklaşım sağlaması gereken birçok başka sorun ve semptom türü de var. Aile hekimlerinin sevk ettiği uzun süreli Covid klinikleri ağına dayanarak, artık uzun süreli Covid semptomları olduğundan şüphelenilen herkesi tarayabilen bir programa saHip olduğumuza inanıyoruz."

56 ülkeden 4 bine yakın kişi incelendi 

Konuyla ilgili bir çalışma da The Lancet'in EClinicalMedicine adlı akademik dergide yayımlandı. Çalışmada, 56 ülkeden doğrulanmış veya uzun süreli Covid şüphesi olan 3 bin 762 kişiyle anket yaptı. Söz konusu kişilerden 66'sı yedi ay boyunca izlenen 203 semptom tanımladı.

Covid-19'un en yaygın görülen semptomları

NTV'de yer alan habere göre, en yaygın semptomlar; yorgunluk, halsizlik ve beyin sisi olarak belirtildi.  Diğer semptomlar arasında; görsel halüsinasyonlar, titreme, kaşıntılı cilt, adet döngüsündeki değişiklikler, cinsel işlev bozukluğu, kalp çarpıntısı, mesane kontrol sorunları, zona, hafıza kaybı, bulanık görme, ishal ve kulak çınlaması yer aldı.

'6 ay sonra kalan semptomların çoğu sistematik'

Semptomların ilerlemesini de analiz ettiklerini belirten Akrami, "Altı ay sonra kalan semptomların çoğu sistemik (vücut ısısı düzenleme sorunları, yorgunluk, egzersiz sonrası halsizlik, vs.) ve nörolojik (beyni, omuriliği ve sinirl

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER