sanalbasin.com üyesidir

Kuş Gribi Sebebiyle Bulgaristan'da 40 Bin Tavuk İtlaf Edilecek

2 yıldan fazla süre geçmesine rağmen hala koronavirüsle mücadele eden dünya bir yandan da kuş gribiyle uğraşıyor. Avrupa ve Asya'da hızla yayılan avian influenza Bulgaristan'da da tespit edilirken, hekimlerin 39 binden fazla tavuğu itlaf edeceği bildirildi. Sınırımıza kadar gelen kuş gribi türünün oldukça bulaşıcı olan avian influenza A virüsü olduğuna vurgu yapan uzmanlar dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulunuyor.

Kuş Gribi Sebebiyle Bulgaristan'da 40 Bin Tavuk İtlaf Edilecek

Bulgaristan'da, kuş gribi vakaları artıyor. Haskova şehir yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, şehrin güneyinde yer alan Krivo Pole köyündeki 2 çiftlikte kuş gribi vakalarının tespit edilmesinin ardından, 39 binden fazla tavuğun veteriner hekimler tarafından itlaf edileceği ifade edildi.

OLDUKÇA BULAŞICI BİR TÜR

Bulgaristan Ulusal Meclisi eski üyesi Minko Angelov, 2 çiftlikte tespit edilen kuş gribi türünün oldukça bulaşıcı olan avian influenza A virüsü olduğunu belirtti.

AVRUPA VE ASYA'DA HIZLA YAYILIYOR

Köyde, nisan ayından da kuş gribi tespit edilmiş ve 40 binden fazla tavuk itlaf edilmişti. Geçtiğimiz haftalarda Avrupa ve Asya'da da hızla yayılan avian influenza, yaygın olarak kuş gribi diye de biliniyor.

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER