sanalbasin.com üyesidir

Koronavirüsle Mücadelede Sevindiren Gelişme! Tedavide Yeni Bir Süreç Başlayacak

Koronavirüsle Mücadelede Sevindiren Gelişme! Tedavide Yeni Bir Süreç Başlayacak

Koronavirüsle Mücadelede Sevindiren Gelişme! Tedavide Yeni Bir Süreç Başlayacak

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında bilanço her geçen gün ağırlaşıyor.

Dünya genelinde vaka sayısı 2 milyon 700 bine yaklaşırken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 184 bini aştı. 723 bin 196 kişi de iyileşmeyi başardı.

koronavirüs salgınını en ağır geçiren ülkelerden biri de İspanya. Şimdiye dek 208 bin 389 vakanın tespit edildiği İspanya, Amerika'nın ardından en fazla vakanın görüldüğü ikinci ülke konumunda.

İSPANYA SALGINI AĞIR GEÇİRİYOR

21 bin 717 kişinin yaşamını yitirdiği İspanya ayrıca, Amerika ve İtalya'nın ardından en fazla can kaybının yaşandığı üçüncü ülke olarak gözüküyor.

Tablonun bu kadar vahim olmasının ardından tüm ülkede adeta seferberlik ilan edildi ve salgının sona erme sürecini hızlandırabilecek çözümler üzerinde çalışmalar başladı.

SÜPER BİLGİSAYAR DEVREDE

Bu çalışmalar kapsamında hiç beklenmedik bir kurumda oldukça umut verici bir gelişme yaşandı. Koronavirüsle mücadelede artık bir "Süper Bilgisayar" devrede.

Koronavirüs salgını sebebiyle liglerin askıya alındığı İspanya'da La Liga yönetimi, kurum bünyesine bulunan süper bilgisayarın artık salgın için kullanılmasına karar verdi.

KORSAN YAYIN VE TELİF HAKKI İHLALLERİNİN TESPİTİNDE KULLANILIYORDU

Liglerin oynandığı dönemde korsan yayın ve telif haklarını ihlal eden içeriklerin tespiti için kullanılan süper bilgisayar, artık koronavirüse karşı kullanılacak.

Ekipte yer alanların, dünyaca ünlü dizi Stranger Things dizisinden alıntı yaparak Demogorgon lakabını taktıkları bilgisayar, sağlık alanında ilk kez kullanılmayacak.

KANSER ÖALIŞMALARINDA KULLANILMIŞTI

Normal bir bilgisayar boyutunda olan ancak veri işleme hızı ve işlem kapasitesi 4 bin bilgisayar gücünde olan Demogorgon daha önce de kanser tanısında kullanılmıştı.

Veri işleme hızı sebebiyle ihtiyaç olması halinde medikal araştırmalarda zaman zaman başvurulan bu süper bilgisayar, koronavirüsle mücadelede nasıl bir rol üstlenecek?

MOLEKÜLER BOYUTTA İNCELEME YAPACAK

koronavirüsü moleküler boyutta inceleyecek olan bilgisayar, virüsün sahip olduğu proteinleri ayrıştıracak ve en etkili tedavi yöntemini belirlemede rol gösterecek.

EN ETKİLİ TEDAVİYİ BELİRLEYECEK

koronavirüsün fonksiyonlarını ve atomlarının hareketlerini işleyecek olan süper bilgisayar, koronavirüsün insan hücrelerine nasıl tutunduğuna kadarki yolcuğunu kaydederek bir harita çıkaracak ve tedavi karşısında en zayıf anını belirleyecek.

BOWMAN’DAN “HARİKA” YOTUMU

Süper bilgisayarın koronavirüsle mücadeleye katacağı farklılığı anlatan Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya ve Moleküler Biyofizik Bölümü'nden Doç. Dr. Gregory Bowman, harika ilerleme kaydettiklerini duyurdu.

Gregory Bowman, "Tedavileri daha etkili hale getirmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Çalışmanın ne zaman tamamlanacağına ya da zaman çizelgesine dair bir garanti veremeyiz ancak harika bir ilerleme kaydettik." dedi.

SÜPER BİLGİSAYAR NE İÇİN KULLANILIYORDU?

La Liga yönetimi, bahsi geçen süper bilgisayarı korsan yayınları ve telif haklarını tespit etmek için kullanıyor.

La Liga Dijital İçerik Güvenlik Müdürü Emilio Fernandez, "Bu bilgisayar, pazartesiden pazara kadar dünya genelinde kullanılan içeriklerimizi tarıyor. İnanılmaz bir veri işleme kapasitesine sahip."

"Bunu başka hiçbir bilgisayar yapamaz. Bu bilgisayar sayesinde içeriklerimizin korsan yayınlanıp yayınlanmadığı ya da telif hakkı ihlali yapılıp yapılmadığını tespit edebiliyoruz."

"Normal bir bilgisayar boyutunda ancak veri işleme hızı ve işlem kapasitesi 4 bin bilgisayar gücünde..."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER