sanalbasin.com üyesidir

Covid-19'un Tüm Varyantlarına Karşı Koruyan Antikor Bulundu

Bilim insanları, insan vücudunda Covid-19 ve varyantları dahil olmak üzere tüm koronavirüs türlerinden koruyan bir antikor keşfetti. 'DH1047' adlı bir antikorun hücrelere bağlanarak virüsü etkisiz hale getirdiği ve çoğalmaların önüne geçtiği ifade ediliyor.

Covid-19'un Tüm Varyantlarına Karşı Koruyan Antikor Bulundu

Kuzey Carolina Üniversitesi ve Duke Üniversitesi'nden araştırma ekibi, DH1047 isimli antikorun şu an devam eden pandemi ve gelecekteki salgınlarla mücadelede önemli bir rol oynayacağının altını çizdi.

Duke Aşı Enstitüsü Başkanı Dr. Barton Haynes, "Bu antikor mevcut salgın için terapötik olma potansiyeline sahip" dedi. 2 Kasım'da Science Translational Medicine dergisinde bulgularını yayınlayan araştırmacılar, 1700'den fazla koronavirüs antikoru tespit etti. Sputnik'te yer alan habere göre, bu havuzdan hem Covid-19 hem de 2000'lerin başında Asya'da salgına neden olan SARS virüsüne bağlanabilen 50 hücre tespit edildiği beliritldi.

Testler yapıldı

Söz konusu antikorlar içerisinden DH1047'nin özellikle etkili olduğu vurgulanarak hem hayvan hem de insan kaynaklı her türlü virüse bağlanabildiği ifade edildi.

Fareler üzerinde yapılan testler sonrasında antikorun kemirgenleri virüse maruz kaldıktan sonra hastalıktan koruyabildiği kaydedildi.

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER