sanalbasin.com üyesidir

Çin’den Koronavirüs Hakkında Önemli Açıklama!

Çin’den Koronavirüs Hakkında Önemli Açıklama!

Çin’den Koronavirüs Hakkında Önemli Açıklama!

Koronavirüs salgınının çıkış yeri olduğu öne sürülen Wuhan'daki laboratuvarın direktörü bu iddiaları reddetti. Suçlamaların insanların kafasını karıştırmaya yönelik komplo teorisi olduğu dile getirildi.

Koronavirüs salgınının çıkış yeri olduğu öne sürülen Wuhan'daki laboratuvarın direktörü reddetti. Salgınla mücadelede şeffaf olmamakla suçlanan Çin'in üzerindeki baskı ABD'nin virüsün laboratuvar kaynaklı olup olmadığını araştırmaya başlamasıyla daha da arttı.

ABD basını, virüsün Wuhan'daki yüksek güvenlikli viroloji laboratuvarından yayıldığı iddialarına büyük bir şekilde yer vermişti. Sessizliğini bozan laboratuvarın direktörü, o iddiayı 'Mümkün değil' diyerek reddetti.

Suçlamaların insanların kafasını karıştırmaya yönelik komplo teorisi olarak niteledi.

Çinli bilim insanları, koronavirüsü vahşi hayvanların satıldığı bir pazardan bulaştığını söylüyor.

İNSANDAN İNSANA NASIL BULAŞIYOR?

Virüs insandan insana, havada veya yüzeylerde bulunan virüs içeren damlacıkların nefes yoluyla vücuda girmesiyle bulaşmaktadır. Hastalığın herhangi bir belirti göstermeden de insandan insana bulaşabileceğine dair bulgular mevcuttur, örneğin Almanya'daki ilk bulaşma olayı bu şekilde gerçekleşmiştir. Bunun gibi belirti göstermeden bulaşma vakalarının salgının yayılmasında ne kadar rol oynadığı bilinmemektedir, eğer oynadığı rol büyükse bu salgının kontrol edilmesini zorlaştıracaktır. Bulaştırıcı taşıyıcı kişi bulunduğu ortamda nefes alıp vermesi, konuşması, hapşırması, öksürmesi, ile ortama virüsleri dağıtır, o ortamda bulaştırıcı kişi gitse bile virüsler ortam şartlarına göre bir süre daha hayatta kalabilir, ortam havalandırılmıyorsa virionla ortamda bulunmaya devam eder ve bu süre içerisinde başka birisi geldiği zaman gelen kişi virüsle enfekte olabilir.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan riskli bölgelere gidecek kişilerin kişisel olarak alabileceği önlemler:

  • Hasta insanlarla temastan kaçınılmalıdır (mümkün ise en az 2 metre uzakta bulunulmalı).
  • Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.
  • Yaşlı ve altta yatan hastalığı olanlar riskli bölgeye yolculuklarını doktorlarına ve seyahat sağlığı personeline danışarak planlamalıdır.
  • Gıda güvenliği önerilerine dikkat edilmelidir (çiğ süt ve hayvansal ürünler tüketmemek, çiğ tüketilecek sebze ve meyveleri iyice yıkayarak tüketmek gibi).
  • Yabani ve evcil hayvanlar (canlı veya ölü) ile temastan kaçınılmalıdır.
  • El hijyenine dikkat edilmelidir. Eller en az 30 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el dezenfektanı kullanılmalıdır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER