sanalbasin.com üyesidir

banner214

'Çin Aşısı Olanlar Aşılı Sayılmayacak'

Çin'de geliştirilen Sinovac aşısının Endonezya’daki denemelerini yürüten ünlü bilim insanını Novilia Sjafri Bachtiar yaşamını yitirdiğini duyurdu. Yetkililer, bilim insanının koronavirüsüne yakalanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

'Çin Aşısı Olanlar Aşılı Sayılmayacak'

Endonezya medyasından Kumparan haber ajansı, Novilia’nın koronavirüsüne bağlı sebeplerle yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Öte yandan Sindonews isimli medya kuruluşu da, devletin ilaç şirketi BioFarma’dan bir yetkiliye dayandırdığı haberde, “Bachtiar, Covid-19 protokollerine uygun olarak toprağa defnedildi” ifadesini kullandı. 

'O bizim lider bilim insanımızdı'

Devlet Bakanı Erick Thohir ise, Instagram üzerinden paylaştığı mesaj ile vefat haberini doğruladı.

Thohir, “O bizim lider bilim insanımızdı ve BioFarma’da aralarında Sinovac işbirliği ile yapılan klinik deneyler de olmak üzere birçok araştırmayı yönetmişti” dedi. BioFarma, 50’li yaşların başında olan Bachtiar ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Ülkede Sinovac aşısı olan doktorlar ölüyor 

Son dönemde Sinovac aşısı olan çok sayıda sağlık çalışanlarının yaşamını yitirdiği Endonezya’da Sinovac aşısının etkililiği tartışılmaya devam ediyor.

Bağımsız veri araştırma grubu Lapor, Covid-19 isimli kuruluş Haziran ayından beri Sinovac aşısı olan 131 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini aktardı. Sadece Temmuz ayının ilk günlerinde 50 kişinin öldüğü belirtildi.

34 bin 379 enfeksiyon tespit edildi

Yoğun olarak Sinovac aşısının kullanıldığı Endonezya’da Çarşamba günü ilk kez 1000’den fazla koronavirüsüne bağlı ölüm gerçekleşti. Ülkede dün 34 bin 379 enfeksiyon tespit edildi. Ülkede son dönemde Delta varyantı yayıldı.

Singapur, Sinovac olanları aşılı saymayacak 

Öte yandan Singapur'da Sinovac aşısı olanların aşılı sayılmaması kararı alındı. Karara aşının bulaşıcılığı yüksek olan Delta varyantı karşısında yeterince etkili olduğuna işaret eden verilerin olmaması gerekçe gösterildi. Singapur Sağlık Bakanı Ong Ye Kung basın mensuplarına yaptığı açıklamada "Elimizde Sinovac'ın enfeksiyon ya da hastalığın geçirilişi üzerinde ne kadar etkili olduğuna dair tıbbi ya da bilimsel bir dayanak ya da veriler yok" dedi. Karara göre ülkenin aşı programında yer alan Moderna ve BioNTech aşılarını olmuş olanlar aşılı sayılacak.

Yeni koronavirüs vakalarında Delta'nın ağırlık kazandığı Singapur'da ilk Delta vakası Mayıs ayında bir havalimanında görülmüştü. Ülke nüfusunun yüzde 65'ini oluşturan yaklaşık 3 milyon 700 bin kişinin bir doz BioNTech ya da Moderna aşısı olduğu belirtiliyor. Yaklaşık 2 milyon 200 bin kişi de iki dozu da oldu.

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER