sanalbasin.com üyesidir

Almanya'da Covid-19 Endişesi Artıyor: Yeni Vakaların Yüzde 84'ü Delta Varyantı

Salgında korkulan oluyor mu? Almanya'da Covid-19'dan daha bulaşıcı olan Delta varyantının yeni vakalardaki oranının yüzde 84’e çıktığı bildirildi.

Almanya'da Covid-19 Endişesi Artıyor: Yeni Vakaların Yüzde 84'ü Delta Varyantı

Covid-19'dan daha bulaşıcı olan Delta varyantı birçok ülkede artış göstermeye başladı.

Yeni vakaların yüzde 84'ü Delta varyantı 

Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yayınlanan raporda Almanya’da son dönemde Covid-19 enfeksiyonlarının büyük bölümünün endişe verici varyantlardan kaynaklandığı belirtildi. Raporda 5-11 Temmuz'da incelenen yeni Covid-19 vakalarının yüzde 84’ünde Delta varyantı, yüzde 12'sinde de Alfa varyantının tespit edildiği bilgisi paylaşıldı.

2 ayda yüzde 2,6'dan yüzde 59'a yükseldi 

Sputnik'te yer alan habere göre, Almanya'da hızla yayılan Delta varyantını işaret eden raporda, mayıs ortasında yüzde 2,6 olarak tespit edilen yeni vakalardaki Delta varyantının oranı haziran sonunda yüzde 59'a yükselmişti.

Almanya'da vaka sayısı da yükselişte 

Öte yandan Almanya’da Covid-19 tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 2 bin 89 arttı. Böylelikle toplam vaka sayısı 3 milyon 752 bin 592’ye çıktı.

Son 24 saatte 34 kişinin yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 91 bin 492’ye yükseldi.

Haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısı 13,2 olarak tespit edildi. Salgının üçüncü dalgasından sonra 6 Temmuz’da 4,9’e gerileyen bu sayı, 9 Temmuz’da 5,5'e, 16 Temmuz’da 8,6’ya, dün de 12,2'ye yükselmişti.

Aşı sertifikası düzenlemesi durduruldu 

Ülkede Eczaneler Birliğinin (DAV) sistemindeki 'güvenlik açığı' nedeniyle eczanelerde dijital aşı sertifikası düzenlenmesi uygulaması durduruldu.

Handelsblatt gazetesinin, dün sistemdeki güvenlik açığına ilişkin haberi üzerine yapılan açıklamada, bilişim uzmanlarının orijinaline benzer şekilde hazırladığı sahte belgelerle var olmayan bir eczane için sistemde misafir hesabı oluşturduğu ve bu yolla 2 aşı sertifikası düzenlendiği ifade edildi.

Açıklamada, haberde işaret edilen bilgiler ışığında, Almanya Sağlık Bakanlığı ile yapılan istişareler sonucu ülke genelinde eczanelerin aşı sertifikası verme yetkisinin durdurulduğu kaydedildi.

Yasal olarak kayıtlı eczaneler 

Şimdiye kadar eczaneler tarafından verilen 25 milyondan fazla aşı sertifikasının tamamının ise yasal olarak kayıtlı eczaneler tarafından verildiğinin varsayıldığı ifade edildi.

Eczanelerin tekrar ne zaman aşı sertifikası düzenleyebileceklerinin henüz bilinmediği aktarılan açıklamada, sistemde bulunan yaklaşık 17 bin 900 hesaptan 470'inin misafir hesap olduğu bilgisi paylaşıldı.

Dijital aşı sertifikası nedir? 

Almanya'da halkın yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı iki doz aşı olduklarını gösteren dijital aşı sertifikası uygulaması haziran ortasında başlamıştı.

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER