sanalbasin.com üyesidir

Suriye: Türkiye Ülkemize Terörist Getirdi

Dünyanın Doğu ve Batı olmak üzere kutuplaşmaya başladığı dönemde eski Yugoslavya'nın öncülüğünde 1961'de oluşturulan Bağlantısızlar Hareketi, kuruluşunun 60'ıncı yılında Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da 100'den fazla ülkeyi bir araya getirdi.

Suriye: Türkiye Ülkemize Terörist Getirdi

Belgrad Fuar Merkezinde gerçekleşmekte olan zirve, dünya gündeminde yer alan önemli konuları içeren panellerin ardından yarın sona erecek.

Açılış konuşmasını Aliyev yaptı

Bağlantısızlar Hareketi genel sekreterliği ve dönem başkanlığı görevini yürüten Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, video konferans yoluyla açılış konuşması yaptı. Aliyev, Bağlantısızlar Hareketi'nin, dünya barışı, adaleti ve dayanışması için mücadele ettiğini ifade ederek, hareketin çok uluslu bir karaktere sahip olduğunu belirtti.

Ermenistan'ın geçen yıl ülkesine saldırdığını anımsatan Aliyev, "Bizler toprak bütünlüğümüzü ve egemenliğimizi savunduk. Azerbaycan, hareket içerisindeki dayanışmanın artması için çalışmalarına devam edecek"ifadelerini kullandı.

Guterres'ten aşı mesajı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de Bağlantısızlar Hareketi'nin dünyadaki önemine değindikten sonra, "Hareketin savunduğu Covid-19 salgınıyla mücadelede, küresel aşılamayı biz de destekliyoruz. Tüm dünya vatandaşlarının aşılanmasını istiyoruz" dedi.

Suriye Dışişleri: Türkiye teröristleri Suriye'ye getirdi

Suriye'nin haber ajansı SANA'da yer alan habere göre, Bağlantısızlar Hareketi anma toplantısında konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri olarak uluslararası barış ve güvenliği koruması gereken ABD, Fransa ve İngiltere'nin Bağımsızlar Hareketi'nin ilkelerini iyi okumadıklarını söyledi.

Mikdad, "Bazı devletler, Suriye ve bölgedeki jeopolitik gündemlerini gerçekleştirmek için güya IŞİD terörüyle mücadele uluslararası koalisyon bahanesini kullanıyorlar" dedi. Türkiye'ye yönelik açıklamalarda da bulunan Mikdad, "Türkiye, Suriye'yi yok etmek için dünyanın dört bir yanından terörist gruplar getirdi ve Haseke’de bir milyon vatandaşın suyunu kesip Fırat Nehri’ndeki su miktarını da indirerek milyonlarca Suriyeli için insani felaketlere neden olan su terörü uyguladı" dedi.

Mikdad, Suriye'nin karşı karşıya kaldığı her türlü işgal ve teröre yönelik güçlü bir duruş sergileyeceğinin altını çizerek, "işgal altındaki tüm toprakları geri almak ve terörle mücadele etmek için her türlü çabayı göstereceğiz" açıklamasında bulundu.

Vucic: En önemli adım barış

Zirveye ev sahipliği yapan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise iş birliğinin devamında en önemlisinin barış olduğunu belirterek, "Belgrad, her zaman Doğu ile Batı'nın birleşme noktası olmuştur. Bugün de böyle bir zirveye ev sahipliği yaptığımız için çok mutluyum" dedi.

Bağlantısızlar Hareketi nedir?

Eski Yugoslavya'nın lideri Yosip Broz Tito'nun dünya genelinde bir devlet adamı haline gelmesini sağlayan Bağlantısızlar Hareketi, Soğuk Savaş döneminde ABD ve Sovyetler Birliği'nin yanı sıra oluşan üçüncü bir blok olarak tanımlandı.

Bağlantısızlar Hareketi, Yugoslavya'nın yanı sıra Hindistan ve Endonezya gibi 100'den fazla ülkeyi bünyesinde barındırırken, ülkelerin ekonomik ve siyasi sorunları hareketin ciddi bir seviyede ilerlemesine engel oldu.

Doğu ve Batı arasındaki bölünmelere taraf olmamak amacıyla kurulan Bağlantısızlar Hareketi, 1970'li yıllarda bazı ülkelerin diğer iki bloktan birini tercih etmesiyle dağılmaya başladı. Tito'nun 1980'de hayatını kaybetmesiyle Bağlantısızlar Hareketi etkisini tamamen kaybetti.

Zirveler devam etti

Bağlantısızlar Hareketi tarih sahnesindeki etkisini oldukça kısa sürede kaybetmiş olsa da harekete dahil olan ülkeler mevcut konuların ele alındığı konferans ve zirveler düzenlemeye devam etti. Günümüzde 100'den fazla ülkeyi bünyesinde barındıran Bağlantısızlar Hareketi'nin 60'ıncı kuruluş yılı kapsamında bir zamanlar Yugoslavya'nın başkentliğini yapan Belgrad, bugün yeniden zirveye ev sahipliği yapıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı zirve 105 ülke ve 9 uluslararası kuruluşun temsilcilerini bir araya getiriyor.

En son zirve ise Bağlantısızlar Hareketi'ne 2011'de dahil olan ve mevcut genel sekreterlik görevini yürüten Azerbaycan'ın ev sahipliğinde 2019'da başkent Bakü'de yapılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 00:56

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER