sanalbasin.com üyesidir

SGK'da Deprem! 5 Başkan Görevden Alındı

Sayıştay’ın üniversite hastanelerinin mali yapılarına ilişkin hazırladığı raporda, kanser ilaçlarının gümrükten giriş fiyatı ile Türkiye’de satış fiyatı arasında 46 kat fark olduğunu ortaya çıkmıştı. CHP'li Deniz Yavuzyılmaz, skandalın ardından 5 başkanın görevden alındığını duyurdu.

SGK'da Deprem! 5 Başkan Görevden Alındı

Sayıştay Başkanlığı "Üniversite Hastanelerinin Mali Yapılarının Sürdürülebilirliği Konu Denetim Raporu" başlıklı bir rapor hazırladı. Raporda, kanser ilaçlarının gümrükten giriş fiyatı ile Türkiye’de satış fiyatı arasında 46 kat fark olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Şirketlerin gümrükten giriş fiyatı ile izin verilen nihai satış fiyatları arasında yüzde 4 bin 530 kârı bulunduğuna dikkat çeken Sayıştay, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bu durumdan olumsuz etkilendiğini vurgulamıştı.

5 başkan görevden alındı

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, sosyal medya hesabından bu skandalın ortaya çıkmasının ardından, 5 başkanın görevden alındığını duyurdu.

Yavuzyılmaz, görevden alınan başkanları,
"SGK Başkanı, İlaç Daire Başkanı, Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı, SGK Tıbbi Cihaz Dairesi Başkanı, Yurtdışı Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı" şeklinde sıraladı.

46 kat fark

Sayıştay’ın söz konusu raporunda “2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 58’inci maddesi kapsamında kurulan sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinin finansal sürdürülebilirliğinin değerlendirilmesi ile ortaya çıkan sorunların çözümüne ilişkin öneriler” ifade edildi.

Raporun “ilaç ve medikal ürünlerin gümrükten giriş fiyatlar ile nihai satış fiyatları arasında yüzde 4 bin 530’lara varan fahiş kârların olması” bölümünde çarpıcı tespitlere yer verildi. Yapılan incelemelerde ithal ilaçların gümrükten giriş fiyatlarının takip edilmediğine dikkat çekilen raporda “Depocu giriş fiyatlarının gümrükten giriş fiyatı olarak kabul edilmesine rağmen bu ilaçların gümrükten gerçek giriş fiyatlarının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile SGK tarafından bilinmediği tespit edilmiştir” denilmişti.

Sayıştay, 41 firmanın 2017 yılında ithal ettiği ilaçların gümrükten giriş fiyatlarını Ticaret Bakanlığı’ndan temin ettiğine dikkat çekerek en pahalı beş ilacın gümrükten giriş fiyatları ile izin verilen Türkiye satış fiyatlarıyla karşılaştırıldığını aktarmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2021, 00:11

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER