sanalbasin.com üyesidir

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Sen Bedava Yaşıyorsun

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan'ın alışverişinin ardından 'Fiyatlar uygun' açıklaması hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, "Sen bedava yaşıyorsun, her şey bedava sana. Sen acaba asgari ücretlinin nasıl geçindiğini biliyor musun? Sen fiyatların ne olduğunu bilmiyor musun?" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Sen Bedava Yaşıyorsun

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de gerçekleşen partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'da evinin yakınındaki Tarım Kredi Kooperatifleri'nin marketinden yaptığı alışverişe ilişkin, "Fiyatlar uygun" açıklaması hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, "Sana göre fiyatlar uygun. Sen elektrik, doğalgaz, su ödemezsin. Sen bedava yaşıyorsun, her şey bedava sana. Sen acaba asgari ücretlinin nasıl geçindiğini biliyor musun? Sen fiyatların ne olduğunu bilmiyor musun?" ifadeleri ile tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu'nun satırbaşları şöyle:

Parlamentonun Milli Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiği çabayı göstermesini isteriz. Görev alan milletvekillerinin birilerinin değil, milletin vekili olsun isteriz. Eğer bazı milletvekilleri iradesini saraya ve birilerine teslim etmişse o kişiler milletin vekili olamaz.

'İnşallah iktidar olacağız, ilk çıkaracağımız kanun Siyasi Ahlak Kanunu olacak'

Biz Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi getireceğiz derken ana felsefemiz bu. Milletvekili milletin vekili olmalı, ahlaklı olmalı. TBMM'de ihale takipçisi milletvekili olmamalı. İnşallah iktidar olacağız, ilk çıkaracağımız kanun Siyasi Ahlak Kanunu olacak. Düşüncelerinden, inancından, kimliğinden ötürü kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Halkın her kesimini kucaklayacağız. Hiçbir kazanım elinizden alınmayacağı gibi yeni kazanımlara sahip olacaksınız CHP iktidarında. İnşallah iktidar olacağız göreceksiniz en özgür şekilde bizi eleştireceksiniz. Yeni haklara, özgürlüklere kavuşacaksınız. En önemlisi aradığınız adaleti getireceğiz. Bir sürü haksızlıkla karşılaşıyor vatandaşlarımız.

'O binayı öğrenci yurdu yapacağım'

Eğer, 19 yıl bir kişi iktidar olup 19 yılda hala yurt sorununu çözememişse bir sorun var demektir. Bunların düşünceleri çok farklı. Halkın sorunlarını çözmek gibi bir düşünceleri yok, amaç cebimizi nasıl doldururuz. Ankara'nın içini boşaltıyorlar. Merkez Bankası'nı İstanbul'a nasıl taşıyacağız derdindeler. 72 katlı bina yapmışlar. Allah inandırsın o binayı öğrenci yurdu yapacağım. Merkez Bankası Ankara'da kalacak. Yoksulluğu tarihe gömeceğiz.

'Kirli bir siyaset var'

Rüşvet alan siyasetçi var. Ben değil İçişleri Bakanı söylüyor. Kimse dokunamıyor. Bunun adı siyaset midir? AK Parti'ye, MHP'ye oy verenlere sesleniyorum. İstemiyorsan halktan, adaletten, CHP'den yana olacaksın.

Vergi cennetlerine paralar gönderilmiş. Siz devleti yöneteceksiniz, sizin aileniz Man Adası'nda şirketler kuracak oradan paralar gelecek, siz vergi ödemeyeceksiniz. AK Parti'ye MHP'ye oy veren kardeşlerim bana söylesin, devleti yöneten bir kişi devlete vergi vermemek için vergi cennetlerinde iş kurar vergi ödemeden parasını getirir. Bu adalet diyebilir misiniz? Derseniz oy vermeye devam edin.

'Türkiye'yi kocaman bir çamaşırhaneye çevirdiniz'

2006'da bir kanun çıkardılar. Vergi cennetlerinden para gelirse yüzde 30 vergilenecek. Vergi cennetlerinin bir kararname ile açıklanması lazım. Bu karar bir türlü çıkmıyor. AK Parti'ye MHP'ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum. Bu kararname niçin çıkmıyor? Ben söyleyeyim. Uyuşturucu baronlarının paraları, rüşvet paraları için çıkmıyor. Türkiye'yi kocaman bir çamaşırhaneye çevirdiniz kardeşim.

'Kara kışta göreceksiniz Erdoğan ekonomisini'

Kara kış geliyor. İnsanlar faturalarını ödeyemiyor. Daha zamlar gelmedi. Kara kışta göreceksiniz Erdoğan ekonomisini. Yağmur gibi zamlar gelecek. Bu zamlarla kim mücadele edecek? Onurumuzla duracağız.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın sitesine koyduğu tablo. Ocak 2021 1 milyon 37 bin 136 vatandaş elektrik faturasını ödeyememiş. Şubat ayında 1 milyon 202 bin 38 vatandaş ödeyememiş. Mart ayında 4 milyon 753 bin 87 vatandaş ödeyememiş. Nisan 2021'de 5 milyon 166 bin 439 vatandaş ödeyememiş. Türkiye bu halde.

'Sen bedava yaşıyorsun, her şey bedava sana'

Milletin gözünü boyamak için Erdoğan markete gidiyor 'fiyatlar gayet uygun' diyor. Sana göre fiyatlar uygun. Sen elektrik, doğalgaz, su ödemezsin. Sen bedava yaşıyorsun, her şey bedava sana. Sen acaba asgari ücretlinin nasıl geçindiğini biliyor musun? Sen fiyatların ne olduğunu bilmiyor musun?

Ev kiraları sadece İstanbul'da bir yılda yüzde 63 artmış. Ankara'da yüzde 35. Erdoğan ev kirası vermiyor. Hiçbir şey ödemiyor. Alışverişe gitmiş beyefendi fiyatlar gayet uygun diyor. AK Parti'ye ve MHP'ye oy veren kardeşlerime bir kez daha seslenmek isterim. Siz 83 milyonun Londra'daki bir avuç tefeciye hizmet etmesini istiyor musunuz?

Türk Lirası'nda kur darbesi

Borçlandılar yurtdışında. Dünyanın en yüksek faizlerinden biriyle borçlanıyorlar. Kur arttı ne oldu? Dolar, avro yükseldi maliyeti ne oldu? 2021'in ilk 6 ayında 231 milyar lira borcumuz arttı. Dolar arttı hepimizin borcu arttı. Kim ödeyecek bunu? Bu milletin fakir fukarası ödeyecek. Bütün vatandaşların Türkiye'yi bu hale getirenden demokratik yollarla hesap sorması lazım. Bazen soruyorlar, 'Hesap sormayacak mısınız?' diye. AK Parti 2002 yılında Meclis'e geldiğinde Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu kurdu. İnşallah aynı şeyi yapacağız. Bütün yolsuzlukları milletin önüne koyacağız. Devletin bürokratik kademelerinden hırsızları temizleyeceğim bunun sözünü veriyorum.

'Bunlar artık anladılar gidiyorlar'

Bunlar artık anladılar gidiyorlar, biliyorlar. En tepeden en aşağı kadar. 'Madem gidiyoruz ne götürsek kar' diyorlar. Gitmeden devletin harim-i ismetine el uzatmaktan çekinmiyorlar. Baronlara dokunamıyorlar. Hapisteki barona dokunamıyorlar. Eğer bir uyuşturucu baronu bir siyasetçiyi satın aldıysa o siyasetçi millete ne fayda verebilir? Yeni bir sayfayı açacağız. Bunu yaptığımız zaman Türkiye'ye en büyük hizmeti yapmış oluruz. Adaleti, kadın erkek eşitliğini getireceğiz.

Saray'dan talimat alıp ona göre karar veren, dava açan savcılara sesleniyorum. Siz de kendi geleceğinizi düşünün. Adaleti yerine getirmek talimat almakla olmaz.

'Kime dokunsam dünyanın sorunu çıkıyor'

Kime dokunsam dünyanın sorunu çıkıyor. 31 bin civarında kantin var. Bu dönemde tamamen sahipsiz kaldık dediler. Sorunlarınızı çözmemiz için sorunlarınızı çözeceğimiz makama bizi siz getireceksiniz dedim. Kantin işletmelerinin yüzde 60'ı aile şirketi. Yüzde 60 oranında kadınlar çalışıyor. Sorunları var. Pandemi döneminde okullar kapalı kaldı, gelirimiz yok diyorlar. Şimdi okullar açıldı logolu ürünleri satacaksınız diyorlar. E logolu ürünler yok. Ne satacaklar, nasıl geçinecekler?

MEB'e çağrı yapalım. İki yıl süreyle kira almayın kantincilerden. Zaten geçinemediler. Logolu ürünler için tekelleşme kaygısını da dile getirdiler. Onlara şu sözü verdim. Pandemi döneminde kredi çektiniz faizlerini sileceğiz dedim. İnşallah iktidar olduğumuzda desinler hani siz çocuklara okulda yemek verecektiniz, onu da biz sağlayacaktık diyecekler. Evet, yapacağız.

'Emniyete siyaseti soktular'

Siyasette söz tutmak önemlidir. Seçim meydanlarında konuşursun, iktidar olunca unutursun. Emekli polislerle bir araya geldik. Engellemek istediler, çoğu geldi. 150 yılı aşkın bir kurum bu teşkilat. Kurallarının olması lazım. Sıcak siyasetleri soktular oraya liyakati yerle bir ettiler. Konuşuyorum Emniyet Müdürü ile 'Öyle bir haldeyiz ki bekçinin masasını değiştiremiyorum. Değiştirdiğim an 7-8 telefon birden geliyor' diyor.

Eğer siyaset polise ve yargıya müdahale ederse Türkiye'de yer altı dünyası güçlenmiş olur. Şu anda hükümeti yöneten, talimat veren yer altı dünyasıdır. Dilovası'nda uyuşturucu yakalandı, Mersin Limanı'nda yakalandı. Soruşturulan kim? Yakalanan kim? Zindaşti'yi serbest bırakan kim?

IŞİD'in katlettiği askerler

İki askerimiz yakılarak öldürüldü. Talimatı veren IŞİD'li unsur Türkiye'de. Bir bakıyorsunuz serbest bırakılmış. Yürekli bir gazeteci arkadaşımız yazıyor, yeniden yakalanıyor ve tutuklanıyor. Erdoğan bütün bunların karşısında neden susuyor? O adamı kim serbest bıraktı, kim talimat verdi?

'Haksızlık karşısında asla ve asla susmayacağım'

Sezgin Baran Korkmaz'ı önce kim tutukladı, kim serbest bıraktı? Serbest bırakan adamlarla ilgili kararı alan insanlardan birini Adalet Bakanlığı'na yardımcı yaptın. Birisini getirdin Anayasa Mahkemesi'ne üye yaptın. Ben bunları asla unutmam. Haksızlık karşısında asla ve asla susmayacağım.

Polis kardeşlerime sesleniyorum sizin hakkınızı, hukukunuzu biz dostlarımızla beraber sağlayacağız. Emniyet Müdürü öyle herkesin iki dudağı arasında değişmeyecek. Merkez Bankası Başkanlığı'na, BDDK Başkanı'na hangi teminatlar veriliyorsa, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne de aynı teminatlar verilecek. Sıcak siyasetin dışında tutacağız.

Bakan Soylu'ya seslendi: Senin orada bir dakika durman bile ayıptır

İçişleri Bakanı 19 Haziran 2021'de şu konuşmayı yapıyor. Hangi meslek grubu bir çalışıyorsa, güvenlik ile ilgili meslek grupları onun 24 katı çalışmak zorundadır. Polislik bir maaş mesleği değildir. Kim öyle düşünüyorsa bir dakika durmasın diyor. Sayın Bakan senin orada bir dakika durman bile ayıptır. Sen rüşvet alanları korumuyor musun?

3600 ek gösterge

Çalışırken aile yardımı alıyorlar, emekli olunca kesiliyor. 4-5 yıl oluyor, sürekli söyledik en son Erdoğan da 3600 ek göstergeyi getireceğiz dedi. Kendi partisinin seçim bildirisini açıklarken emeklilik göstergelerini 3600'e çıkartacağız dedi. Kaç yıl geçti aradan niye çıkmıyor? Yeni seçime gidiyoruz ortada hala bir şey yok. Senin sözüne nasıl güvenecek bu millet? Söz veriyorsan gereğini yapacaksın, yapamıyorsan özür dileyeceksin. Bu siyasette güvensizliği doğuruyor.

'Devletin nasıl yönetildiğini görüyor musunuz?'

Sayıştay raporunda bir tespit var. Vakıflar Genel Müdürlüğü 2020 Denetim Raporu'nda 177 kişiye şehit çocuğu diye burs veriyor ama hiçbiri şehit çocuğu değil. Devletin nasıl yönetildiğini görüyor musunuz?

CHP'nin Tarım Çalıştayı

Belediyelerimiz ve onların destekledikleri kooperatiflerle güzel şeyler yaptık, 3 gün sürdü. Onlara ne yapacağımızı anlattım. Her ürünün bir taban fiyatı olacak. Maliyet + makul kar eşittir taban fiyat. Hiçbir çiftçi zarar etmeyecek. Bütün bunları planlama ile yapacağız. Taban fiyatın altına ürün düşünce devlet alacak onu.

19 yılın sonunda nereye geldik? Planlama yok... Sorumlu çiftçi değil, devleti yönetenler.

Diyelim sel felaketi, yangın, don oldu. O zaman devreye sigorta giriyor. Dolayısıyla çiftçi bunlar olsa da bilecek ki sosyal devlet benim yanımdadır. Biz böyle düşünüyoruz.

Türkiye gübre üretemez mi ya? Dışarıya niye para vereyim? İçeride üretirsen maliyeti düşük olacak.

Kim yurtdışına dolarlarını götürüyor hepsini biliyoruz. Hepsinin tek tek hesabını soracağız.

Çiftçi arkadaşlarıma söylüyorum. Halkın iktidarında hiçbir çiftçinin traktörü, hayvanı haciz edilemeyecek, kanun çıkaracağız. Çiftçinin kullandığı mazottan ÖTV almayacağız.

Besicilik yapan her yere, toprağı eken biçen her yere veteriner, ziraat mühendisi ve teknikeri göndereceğiz. Çiftçiye destek olacaklar. Kooperatifleşmeyi teşvik edeceğiz.

'En büyük değişimi yaşayan parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir'

Ülkemizi seviyoruz. Hangi sorunun nasıl çözüleceğini biliyoruz. Akılla çözüyoruz, sopa ile baskı ile değil. Bu anlayışla bir devlet yönetilemez. Patatesciler, soğancılar terörist ilan edildi. Böyle rezalet olmaz... Biz çiftçi kardeşlerimizle, besici kardeşlerimizle birlikte çözeceğiz. O zaman biz halkın partisi olacağız. En büyük değişimi yaşayan parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir.

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER