sanalbasin.com üyesidir

İsrail'den Ermeni 'Soykırımı' İddialarına Dair Yasa Tasarısı

İsrail’de bazı muhalif milletvekillerinin Ermeni 'soykırımı' iddialarını resmen tanımak ve her 24 Nisan'da anma günü düzenlemek için bir yasa tasarısı sunduğu belirtildi.

İsrail'den Ermeni 'Soykırımı' İddialarına Dair Yasa Tasarısı

Söz konusu tasarının İsrail Parlamentosu'a (Knesset) Yuli Edelstein, İsrail Katz, Yoav Kish, Haim Biton ve Moshe Arbel ile birlikte Shas MK Yaakov Margi adlı milletvekilleri tarafından sunulduğu bildirildi.

Karar Gazetesi'nden Selçuk Acar'ın haberine göre, Haziran 2018'de oylanması planlanan ve 1915 olaylarının "Ermeni soykırımı" olarak tanınmasını öngören yasa tasarısı, dönemin İsrail hükümetinin karşı çıkmasıyla meclis gündeminden düşmüştü.

Londra Üniversitesi Royal Holloway Koleji'nde öğretim görevlisi olan Eldad Ben-Aharon, İsrail'in Ermeni "Soykırımı" iddialarını bugüne kadar neden tanımadığını anlattığı bir analiz yayınlamıştı. Aharon, "Türkiye ile ilişkilerin bozulma riski veya Azerbaycan'ın baskısından ziyade İsrail’in kendi parçalanmış demokratik süreçleri. Kısacası sorun, İsrail’in yasama ve yürütme organları arasındaki sorunlu dengeler ve 'yürütmenin Knesset üzerinde sahip olduğu sınırsız güçte' somutlaşıyor. İsrail'in tuhaf siyasi kültürü gereği yürütme, birçok oylamada sıkı koalisyon disiplini uyguluyor. Koalisyon birliği, Knesset üyelerinin hareket özgürlüğünden üstün olduğu için geriye çok az manevra alanı kalıyor" ifadelerine yer vermişti.

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER