sanalbasin.com üyesidir

İçişleri Bakanlığı'ndan Soruşturmaya İzin Çıkmadı

İçişleri Bakanlığı, Ekrem İmamoğlu hakkındaki iddialara soruşturma izni vermedi.

İçişleri Bakanlığı'ndan Soruşturmaya İzin Çıkmadı

İçişleri Bakanlığı’nca, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine "görevinden uzaklaştırılan HDP'li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, ziyaret ettiği belediye başkanlarının ve anılan partinin teröre olan yardımlarını desteklediği ve bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet'e ait türbeye saygısızlık yaptığı" iddiaları ile ilgili İmamoğlu hakkında ön inceleme başlatıldı. Fakat İçişleri Bakanlığı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında çıkan iddialarla ilgili soruşturma izni vermedi.

İMAMOĞLU YAZILI İFADE VERDİ

İmamoğlu'nun ön inceleme kapsamında istenen yazılı ifadesini 5 Mayıs'ta vermesiyle çalışmalarını tamamlayan müfettiş, akabinde 7 Mayıs'ta düzenlediği raporu Bakanlığa sundu. Raporda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine başlatılan ön inceleme sonucunda her iki konuda da iddiaların kuşkuya yer vermediği belirtildi. Bahsi geçen rapor üzerine İçişleri Bakanlığınca, Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma izni verilmedi.

KARAR TEBLİĞ EDİLECEK

İlerleyen süreçte İmamoğlu'yla ilgili soruşturma izni verilmemesi kararı ilgililere tebliğ edilecek. Herhangi bir itirazın olmaması veya olası bir itirazın Danıştay tarafından reddedilmesi hâlinde karar kesinleşecek. İtiraz olması ve bakanlık kararının kaldırılması durumunda ise savcılıkça soruşturma aşamasına geçilebilecek.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2021, 20:17

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER