sanalbasin.com üyesidir

Erdoğan, G20 Zirvesi'nde Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde konuştu. G20 Zirvesi Afganistan gündemiyle gerçekleşti.

Erdoğan, G20 Zirvesi'nde Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Zirvesi'nde konuştu. Afganistan gündemiyle toplanan G20 Zirvesi'nde Erdoğan, G20 bünyesinde bir çalışma grubu oluşturulması gerektiğini belirtti. Erdoğan ayrıca, Türkiye'nin de bu grubun başkanlığını yapması gerektiğini ifade etti.

Bununla birlikte Cumhurbaşkanı, gerçekleştirdiği konuşmasında Taliban'la diyalog kanallarının korunması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı'nın konuşması şu şekilde:

-Afganistan için G20 bünyesinde bir çalışma grubu oluşturulmasını öneriyorum. Türkiye olarak bu grubun başkanlığına da talibiz.

-Afganistan'da güvenlik ve istikrarın bir an önce sağlanması sadece bölgesel değil düzeyde uluslararası ölçekte de kritik önemdedir.

-Uluslararası toplumun Afgan halkına sırtını dönme, bu ülkeyi kendi kaderine terk etme lüksü yoktur.

-Afganistan'da diyalog kanallarını açık tutarak Taliban'ı kapsayıcı bir yönetim kurmaya yönlendirmeliyiz. Ülkede giderek derinleşen siyasi kriz sebebiyle Afgan halkıyla birlikte olmamız gerekiyor...

-Kabil Havalimanı'nda 26 Ağustos'ta gerçekleşen IŞİD terör saldırısının ardından Afganistan'da terör tehdidi devam etmektedir.

-Afganistan'da Taliban'ın kurduğu geçici hükümet henüz gereken kucaklaşmayı gösteremedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 01:03

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER