sanalbasin.com üyesidir

Engin Altay: 'Allah'tan Kork! Senin Rehberin Erdoğan Değil, Senin Rehberin Kuran'

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Ali Erbaş’ın, sosyal medyanın kullanımına ilişkin hukuki düzenleme çağrısı yapmasına tepki göstererek, "Allah'tan kork! Senin rehberin Erdoğan değil, senin rehberin Kuran" dedi.

Engin Altay: 'Allah'tan Kork! Senin Rehberin Erdoğan Değil, Senin Rehberin Kuran'

CHP Grup Başkan Vekili Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısı ile gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Altay, okulların açıldığını hatırlatarak, "Veliler, kırtasiyesinden giyimine, servisine 40 ayrı kalem için veliler para ödüyor. Sadece başlangıç için okul öncesi bir öğrencinin ilk maliyeti 1675 lira. Asgari ücret ortada. Asgari ücretle geçinen ailenin 2 çocuğu varsa adamın maaşı sırf başlangıç giderlerine yetmeyecek" dedi.

Engin Altay, AK Parti'nin üzerinde çalıştığı sosyal medya düzenlemesini anımsatarak, "Sosyal medyaya kafayı takmış gözüküyorlar. Daha ne gelecek, bilmiyorum. Peşin konuşmak istemem. Güvensiz haberin tespiti, hangi haberin yalan ya da manipülasyon amaçlı olduğuna ilişkin haberi bir kurum belirleyecek. Çok büyük cezalar geliyor. Bu kurul kimlerden oluşacak, ormandaki yangını gösterdiği için ceza mı kesecek? Bu tür yasalar bir siyasi partinin mutfağında hazırlanmaz, muhalefetle oturulur, konuşulur" diye konuştu.

CHP'li Altay, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın sosyal medya düzenlemesine ilişkin açıklamalarını da eleştirerek, "30 Ağustos'ta içinde Atatürk olmayan bir duanın altında Diyanet İşleri Başkanı'nın imzası vardır. Bugünlerdeki uygulamalarına baktığımda, Allah'tan kork" dedi.

'Millet İttifakı'nın amacı belli'

Engin Altay, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı'nın "Kemal bey son dönem sürekli tekil konuşuyor"sözlerinin sorulması üzerine ise şunları kaydetti:

"İYİ Parti'den gelen eleştiri, samimi yaklaşım. İYİ Parti ve CHP ayrı partidir ama güçlü ve sarsılmaz bir ittifak var. Genel başkanımız her konuda dört parti adına konuşamaz. Genel başkanımız CHP adına gençlere, çiftçilere, öğretmenlerimize çeşitli vaatlerle bulunacak. Zira Sayın Akşener de toplumun farklı katmanlarına vaatlerde bulunmaktadır. Ortak dili yakalama noktasında her iki parti 2'nci, 3'üncü düzeyde sürekli bir istişare içindedir. Sayın Paçacı, orada tekil dil kullandığını söylerken, Sayın Akşener de bir siyasi partinin genel başkanı sıfatıyla tekil dil kullanacaktır. Millet İttifakı güçlü ve sarsılmaz iradeyle birbirinden kopmayacak iradeye sahiptir. Millet İttifakı'nın amacı bellidir; parlamenter sisteme dönüştür. Bu konuda CHP ve İYİ Parti'nin tam bir mutabakatı vardır"

'Allah'tan kork'

Ali Erbaş’ın, sosyal medyanın kullanımına ilişkin hukuki düzenleme çağrısı yapması, muhalefet cephesinde tepki çekmeye devam ediyor. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, bu çağrıya tepki göstererek, "Allah'tan kork! Senin rehberin Erdoğan değil, senin rehberin Kuran"dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, birkaç gün önce yaptığı konuşmada, "Bu mecranın teklif ve telkinlerine bilinçsizce teslim olan kullanıcılar, her türlü mahremiyetlerini ifşa ederek ... asil duyguları, beğeniye feda edebilmektedir" ifadelerini kullandı.

Erbaş, sözlerinin devamında, “Özellikle gençler üzerinde etkili olduğu gözlemlenen bu tutum, onların mahremiyete dair algı, düşünce, tasavvur, ilke ve değerlerini maalesef imha etmektedir" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Erbaş’a “oturduğu koltuğun gereklerine uygun davranışlar içinde kalma” çağrısında bulundu.

Altay şöyle devam etti:

“30 Ağustos'ta içinde Atatürk olmayan bir duanın altında Diyanet İşleri Başkanı'nın imzası vardır. Biz söyleyince kızıyorlar. Bunların Allah'ın tahsildarlığına soyunmak gibi yaklaşımları da var ama bu memlekette 'Allah'tan kork' denecek son kişi Diyanet İşleri Başkanı'dır ama son zamanlardaki uygulamalarına baktığımızda ona sadece şunu derim; Allah'tan kork; senin rehberin Erdoğan değil senin rehberin Kuran”

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER