sanalbasin.com üyesidir

Dışişleri Bakanlığı: THY'nin Hedef Alınması Kasıtlı

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'den sığınmacıların THY ile Belarus-Polonya sınırına taşındığı suçlamasına ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, "Türk Hava Yolları'nın hedef alınması kasıtlıdır" ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı: THY'nin Hedef Alınması Kasıtlı

Dışişleri Bakanlığı, Polonya-Belarus sınırında yaşanan mülteci krizine dair açıklama yayınladı. Açıklamada, "Üçüncü ülke vatandaşlarının Belarus toprakları üzerinden müttefikimiz Polonya, Litvanya ve Letonya’ya yasadışı geçişi konusunda gerekli önlemlerin alınmadığı ve sınır bölgelerinde zor durumda bırakıldıkları üzüntüyle görülmektedir" denildi.

'Uluslararası koruma sistemi aşınabilir'

Yayınlanan açıklamada, "Yaşanan çok boyutlu sorun bu yıl 70'inci yılını kutladığımız Mültecilerin Hukuki Statüsü Hakkında Cenevre Sözleşmesi’nden kaynağını alan uluslararası koruma sisteminin aşınmasına sebep olabilecektir. Son on yıldır dünyada en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye’nin, Polonya, Litvanya ve Letonya’nın karşı karşıya bırakıldıkları bu sınamayı en iyi anlayan ülkelerden biri olarak müttefiklerine desteği tamdır" ifadeleri kullanıldı.

'Türkiye'nin sorunun parçasıymış gibi gösterilmeye çalışılmasını reddediyoruz'

Türkiye'nin sorunun parçasıymış gösterilmeye çalışıldığının ifade edildiği açıklamada, "Öte yandan, Türkiye’nin, tarafı olmadığı bir konuda sorunun parçasıymış gibi gösterilmeye çalışılmasını reddediyoruz. Ayrıca, bu konuda şeffaf şekilde bilgi paylaşılmasına rağmen, Türk Hava Yolları gibi küresel çapta saygınlığa sahip bir şirketimizin hedef alınmasını kasıtlı buluyoruz" vurgusu yapılırken, "Türkiye yasadışı göç ve insan kaçakçılığına karşı mücadelede gerekli adımların atılmasının önemini her fırsatta vurgulamakta, uluslararası toplumu bu konuda sorumlu ve duyarlı olmaya davet etmektedir. İlgili tarafların sorunu itidalle çözmesini ümit ediyor ve Türkiye olarak sorunun aşılmasında her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu vurguluyoruz" diye belirtildi.

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER