sanalbasin.com üyesidir

Çavuşoğlu: Erdoğan-Putin Görüşmesinde Gündem Suriye

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yapacağı görüşmede Suriye başta olmak üzere bölgesel konuların ele alınacağını belirtti. Çavuşoğlu, "Gündem İdlib ağırlıklı Suriye olacak " dedi.

Çavuşoğlu: Erdoğan-Putin Görüşmesinde Gündem Suriye

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğanbaşkanlığında, Beştepe'de yapılan Kabine Toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yarın yapacağı görüşme için "Sadece İdlib değil, tüm Suriye var. İnsani yardım kısmı var. Çizgi ötesi yardımlar var. İdlib ağırlıklı Suriye olacak gündem" diye konuştu.

'Güvenlik endişesi'

Afganistan ile görüşme olup olmayacağının sorulması üzerine Bakan Çavuşoğlu, "Büyükelçimiz hepsiyle görüşüyor. Biz daha oraya gitmedik, onlar gelmedi. Afganistan'dan davetten çok insani yardım talebi var. Gıda, ilaç ihtiyaçları var. Onları konuşuyoruz" diye konuştu.

Kabil Havalimanı’nın işletilmesi konusunda belirsizlikler olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Güvenlik endişeleri giderilmiş değil. Şu anda belirli tarihlerde charter uçuşları var ama düzenli uçuşlar için şu an şartlar oluşmadı. Görüşmeler devam ediyor" dedi.

'Mısırla planlanmış normalleşme görüşmesi henüz yok'

Öte yandan Çavuşoğlu, Mısır ile normalleşme süreci kapsamında şu an için planlanan görüşme olmadığını söyleyerek, "Onlardan gelen heyetle ortak açıklama geleceğe yönelik daha olumlu ama bakan düzeyinde, cumhurbaşkanı düzeyinde değil. Samih Şukri ile New York’ta karşılaştım. Görüşüyoruz. Şu anda planlanmış ziyaret yok" dedi.

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER