sanalbasin.com üyesidir

Lider Bıraktığımız Gibi!

Pandemi dönemi boyunca futbolu çok özlemiştik ve nihayet hasret sona erdi. Maça geçerken maç öncesi Trabzon’daki havayı anlatmamak olmaz. Esnaflar sabah komşusuyla çay içerken, gençler kafelerde arkadaşlarıyla hasret giderirken, konuşulan tek konu liglerin başlaması ve Trabzonspor’un şampiyonluk ihtimaliydi bütün hafta boyunca. Kimisi şampiyon olunduğunda napacağını anlattı, kimisi de kalan maçların seyircili oynanması halinde kalan deplasmanlara gitme planlarını. Ayrıca, Trabzonspor bayrağının asılı olmadığı tek cadde ve sokak yok. Anlayacağınız, şehir 8.Kuşatma’ya pür dikkat kitlenmiş vaziyette.

Takım maça öyle bir giriş yaptı ki sanki hiç pandemi olmamış, ligler ertelenmemiş gibiydi. İlk 10-15 dakikadaki tempo ve kaçan goller takımın maça ne kadar motive olduğunun bir göstergesiydi. Özellikle derli toplu bir görüntü veren, top ayaktayken son derece ne yaptığını bilen bir Trabzonspor seyrettik. Çok geçmeden de 37’lik Pereira al da at dercesine kestiği orta ile Nwakaeme’ye servis yaptı ve Bay Beyin bu ikramı geri çevirmedi. Göztepe ise Trabzonspor kadar hazır bir görüntü veremedi ve etkili olamadı. Ta ki 40.dakikada hakem Zorbay Küçük’ün bölgesel amatör ligi hakemlerine nazire yaparcasına verdiği kırmızı karta kadar. Guilherme ilk pozisyonda doğru bir kart görmüştü fakat ikinci sarı kart pozisyonu, hakem seminerlerinde “Bakın bu pozisyona ikinci sarı kart verilmez.” diye anlatılacak nitelikte talihsiz ve kötü bir karardı.

3 ayın üstüne sahada öyle bir Trabzonspor izliyorduk ki ancak eksik kalarak oyunun kontrolünü rakibine verebilirdi. Nitekim ikinci yarıda hakimiyet neredeyse tamamıyla Göztepe’ye geçmişti. Bir yandan topu dolaştırıyorlar, diğer yandan da oyunu sadece Trabzonspor’un alanında oynayarak gol bulmak istiyorlardı fakat ilginç bir şey oldu. Trabzonspor yarı sahasının ortalarında Göztepeli futbolcudan kazanılan top orta sahaya yakın Sorloth’un önünde kaldı. Kuzeyin Kralı öyle bir azim ve kuvvet ile Göztepe yarı sahasını kat etti ki, taraflı tarafsız herkesin ağzı açık kaldı. Pozisyonun devamında kazandırdığı penaltı da tatlı üzeri kaymak tadındaydı. Penaltıda Ekuban’ın ayağından golü bulan Trabzonspor rahat bir nefes aldı derken çok geçmeden Da Costa’nın Jerome’a müdahalesinde penaltı kazanan Göztepe farkı bire indirdi. Son 30 dakika 30 saat gibi gelebilirdi fakat Göztepe o kadar da etkili olamadı ve sonlara doğru Abdülkadir Ömür’ün golüyle tekrar rahatlayan Trabzonspor, dağları çiçek açan İzmir’den 3 puanı aldı.

Pandemi döneminde gerek mental gerek fizik gerekse de oyun anlamında çok iyi hazırlanmış bir Trabzonspor vardı sahada. Bir de bu oyunun Sosa olmadan oynanması ayrı bir referans oldu. Sahadaki ve şehirdeki görüntü gösterdi ki Trabzonspor’un 8.Kuşatma’dan zafer almadan dönmeye hiç niyeti yok!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.