sanalbasin.com üyesidir

Lades Olmak…

4 gün önce Trabzon’da, son dakikada 2 puandan olduğu Hatayspor maçından sonra Galatasaray deplasmanına çıktı Trabzonspor. Her iki tarafın beklerinin de zayıf olduğu ortamda o noktalar üzerine oynanacak oyunlar merak ediliyordu. Hatayspor maçındaki etkisiz performansı dolayısıyla Abdulkadir Parmak’a kesik atıp tamamıyla iyileşen Berat’ı kadroya döndürdü Abdullah Avcı.

Maçın daha ilk dakikasında ne derece istekli olduğunu açıkça belli etti takım, hem de Avcı dönemindeki hiçbir büyük maçta olmadığı kadar. Topun Galatasaray’da olduğu bölümlerde ön alan baskısında bir takım arazlar da olsa kademeye döndüğünde pozisyon vermeyen, topu aldığında derli toplu hareket eden bir Trabzonspor izledik. Önceki maçlarda olduğu gibi bekleri tamamıyla geriye konumlandırmak, akan oyunda size ceza sahasına az adam girilmesi sorunu olarak geri dönmeye devam ediyor. Buna karşın ilk yarı özelinde skor bulabilecek üç net fırsat da yakaladı Trabzonspor fakat değerlendiremedi.

İkinci yarıda Avcı aynı düzlemde devam ederken, Fatih Hoca Halil içeri, Feghouli dışarı hamlesiyle başladı. İlk bölümde de Gedson sakatlanınca zorunlu olarak Emre Akbaba oyuna girdi. Bu değişiklik zorunlu da olsa Galatasaray’ın oyunun bir nebze toparlanmasına ve sete dönülünce daha rahat hareket etmesine yardımcı oldu. Trabzonspor’un orta alanda verdiği boşlukları kullanmaya çalıştılar fakat ceza sahası içinde pozisyon bulmakta zorlandılar.

Daha sonrasında Trabzonspor oyunu tekrar dengeye getirip topu kullanmaya başladığı anlarda yakaladığı bir fırsatta Edgar, Bakasetas’tan rol çalıp nazire yaparcasına golünü attı. Bu gol Trabzonspor için büyük fırsattı zira o ana kadar Galatasaray’a neredeyse hiç pozisyon vermemiş ve öne geçmişti. Daha çok risk alacak taraf Fatih Hocaydı ki nitekim hoca tüm riskleri de aldı. 

Abdullah Hoca, önceki maçlarda olduğu gibi hamlelerini korumacı kimliğiyle, ileride top tutmayı düşünüp zamanı eritmek yerine, Nwakaeme ile Djaniny’i oyundan alarak kendi yarı alanında savunmayı tercih etti. Son maçlar ve önceki derbilerden ziyade bu maçta, gelecek adına daha ikna edici ve doğru oyunu oynatırken, korumacı hamleler ile takımı saha üzerinde olmasa da psikolojik olarak geriye çekerek puan kaybının önünü açmak, Galatasaray’ın can havli ile saldırması olağanken buna müsait hale gelmek bile bile lades olmaktı. Nitekim Hatayspor maçının sonuna benzer bir maç sonu golüyle İstanbul’da 2 puanı bıraktı Trabzonspor. Bu maçta alınacak 3 puanın 6 puana eş değer olduğunu düşünürsek bu beraberlik, son 4 maçtaki beraberliklerden çok yaraladı herkesi…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.