sanalbasin.com üyesidir

Kritik Galibiyet!

Güneşli bir İstanbul gününde Kasımpaşa deplasmanına çıktı Trabzonspor. İlk 10 dakika Fenerbahçe maçının etkisi görüldü, takım üzerinde sanki ölü toprağı vardı. Bu anlarda Kasımpaşa iki kez sağ taraftan geldi ve ciddi tehlike yarattı.

Bu tehlikeleri atlattıktan savuşturduktan sonra, oyuna hükmedilmeye başlansa da takım içi iletişimde ciddi kopukluk vardı. Bu durum üçüncü bölgede yaratıcılık anlamında kısır bir görüntüye sebebiyet verdi. Öte yandan ilk yarı boyunca oyunun her iki yönünde de düzensiz bir Trabzonspor göze çarptı ki, bu durum “Takım kuş sürüsü gibi birlikte hareket etmeli.” mantalitesindeki Abdullah Hoca ile uyuşmayan bir durum bu.

Genel olarak pragmatik bakış açısıyla, net bir oyun planından ziyade, günlük, rakiplere göre düzen alan ve sonuca kişisel becerilerden giden Trabzonspor, yine aynı anlayışla Djaniny’nin ayağından golü buldu. Bazen bir gol takımın odağını daha da arttırır fakat takımdaki mevcut düzensiz görüntü devam etti. Bunun cezasını da Yusuf Erdoğan aldığı penaltıyla kesti. Trabzonspor’un önümüzdeki sezon için ilk önceliği beklere yapacağı hamleler olmalı zira en zayıf halkaları bekleri.

İkinci yarı, ilk yarıdaki görüntüden uzak, çok daha konsantre, tam olmasa da daha derli toplu bir takım vardı sahada. Nitekim golün geldiği dakikaya kadar olan sekansta çok net gol fırsatları bulurken aynı zamanda kalesinde pek pozisyon vermedi.

Trabzonspor ne zaman kapıda kalırsa kalsın namı diğer Çilingir orada devreye giriyor. Bakasetas, geldiği günden itibaren hangi maç sorun teşkil ederse etsin çıkıp çözümler buldu. Ama Trabzonspor bu golü bulana kadar adeta kırk dereden su getirdi desek yanlış olmaz herhalde. Önemli bir detay da golden önce Berat’ın Djaniny’e olan anahtar pasıydı. Hali hazırda Gençlerbirliği’ndeki rolünün aksine biraz daha 6 numara işlevi gören Berat’ın, goldeki anahtar pasının örneklerini ilerleyen dönemde, beklenilen Avcı oyununda rakip yarı alanda baskı kurulduğu anlarda çok daha fazla görebiliriz.

Trabzonspor ikinci yarıdaki oyunuyla kritik bir 3 puan aldı. Kritik olmasının sebebi, Fenerbahçe mağlubiyeti sonrasında yaşanacak bir puan kaybının daha, bazı tahribatlara yol açabilecek ve Trabzonspor’u hedefsiz hale getirebilecek olmasıydı. Kadrodaki ciddi eksiklere rağmen, şampiyonluk ihtimali zor görünse de Avrupa’da yer alabilmek son derece kıymetli iş olur.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.