sanalbasin.com üyesidir

Kısa Kısa…

Geçtiğimiz haftaya Ankara semalarındaki hareketlilik ile başlamıştık ve endişe olmaması için Ankara Valiliği tarafından açıklama geldi. Açıklamada “Savunma Sanayi Başkanlığı koordinesinde yürütülen bazı projeler kapsamında 25 Kasım Pazartesi ve 26 Kasım Salı günü Ankara semalarında, Valiliğimizin bilgisi dahilinde Hava Kuvvetlerimize ait F-16 uçakları ve diğer hava araçları tarafından alçak ve yüksek irtifada test uçuşları yapılacaktır. Herhangi bir tedirginliğe yol açmaması bakımından kamuoyunun bilgisine sunulur.” denildi. Bu sebeple Borsa’da S-400’lerin denemesi yapılıyor düşüncesi ile negatif bir etki elde edildi. USDTRY ise havadaki hareketlilik ile beraber 5.75 ve 5.80’i test ettiği görüldü.

Diğer yandan haftanın önemli haber akışı ise Atlasglobal Havayolları’ndan geldi ve 21 Aralık 2019 tarihine kadar uçuşlara ara verildiği açıklandı. İnternet sitesindeki açıklamada ise ‘’Uçuşu gerçekleştirilemeyen yolcularımızın satın aldıkları biletleriyle ilgili 15 Aralık 2019 tarihine kadar gerekli tespitler tarafımızca yapılacaktır’’ diye belirtilmektedir. 2001 yılında kurulan ve hava sahasının önemli bir paydasını elinde bulunduran şirketin durumu akıllara ‘’Acaba diğer havayolları şirketleri de bu durumdan etkilenecek mi?’’ sorusunu getirdi. Bu sebeple olacak ki Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Atlasglobal'in uçuşları durdurmasının turizm sektörünü olumsuz etkileyeceğini kaydederek gereken desteklerin verilmesi çağrısında bulundu. Düşük maliyetli taşımacılık açığının kapanmasında etkili olan Atlasglobal ‘in uçtuğu lokasyonlarda turizm sektörünün ne derece etkileneceği de akla gelen bir diğer soru işaretidir.

28 Kasım 2019 Perşembe Günü ABD ‘de Şükran Günü tatil olması sebebiyle Borsa kapalı olurken Cuma Günü ise hisse senetleri öğlene kadar işlem gördü.

Genel olarak haftaya bakılacak olursak Borsa ve Dolar kazandırırken, Altın fiyatları ise düşüşteydi. Borsa, haftanın yoğun başlamasına rağmen, yüzde 0.30 kazandırırken, DolarTL de de yüzde 0.50 ‘lik yükselişler etkili oldu. Altın tarafında ise yüzde 0.44 düşüş söz konusuydu.

Aralık ayına başladığımız şu günlerde ise TCMB’nin ve TÜİK ‘in hazırladığı Kasım ayı Tüketici Güven Endeksi yüzde 5,2 ‘lik artış ile 59,9 olarak gerçekleşti. Etkilerin arasında ABD ile ilişkiler, faiz ve enflasyondaki düşüşler etkili olmuş olabilir.

Borsa’dan ayrılmalar… Binde 4'ü borsaya açık olan Denizbank, Borsa İstanbul’dan çıkma kararı aldı. Denizbank’ın haberi ile beraber bu yıl borsadan çıkan şirketleri hatırlatmak isterim: Demirören Gazetecilik, Bimeks ve İzocam.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.