sanalbasin.com üyesidir

“Kırılma Noktası!" mı?

Maça her iki tarafta kontrollü başlayarak uzun süre birbirini tarttı. Ünal Karaman kazanan kadroyu bozmazken, Fatih Terim son dönemde oynadığı üçlü savunma sistemi yerine dörtlü savunmayı tercih etti. Ara sıra ufak çapta yoklamalar olsa da ilk yarı da pek net gol pozisyonu doğmadı.

Bu sezon izlediğimiz Galatasaray’ın aksine sahada olabildiğince diri, mücadele gücü yüksek, istekli bir Galatasaray izledik. Bunun da tam zıttı olarak oldukça heyecanlı, ne yaptığını bilmeyen bir Trabzonspor vardı. Maçı bu karşılaştırma üzerinden okuyabiliriz. Şöyle ki, Galatasaray hafta içi Brugge ile evinde mücadele gücü yüksek zor bir maç oynamasına rağmen bugün maçın tamamında oyunda kalırken, yedek ağırlıklı kadrosuyla Getafe maçına çıkan Trabzonspor, bugün oyunun hâkimiyetini ufak tefek sekanslar haricinde elinde tutamadı.

Trabzonspor özellikle ikinci yarı başında duran toptan bulduğu golün haricinde akan oyunda pek bir varlık gösteremedi, yakaladığı fırsatların hemen hepsi kontra ataklardandı. Bu konu bir kenara dursun 1-0’ı yakaladıktan sonra o kontra ataklardan yakalanan pozisyonlardan biri dahi gole çevrilse maç çok daha başka yere giderdi şüphesiz. Böyle bir senaryo gerçekleşmesi halinde de istekli mücadeleci Galatasaray’ın da aslında ne kadar kırılgan bir takım olduğu görülebilirdi.

Değişikliklere gelecek olursak, Hosseini’yi oyundan alıp Ekuban’ı sahaya atmasında bir problem yok gibiydi fakat Ünal Hocanın, göbekte oluşacak aşınmayı hesap etmemesi takımın yıpranmasına sebebiyet verdi. Bunu çabuk fark eden Karaman Yusuf’u oyundan alıp Doğan’ı sahaya sürdü. Doğan’ı ortaya, Ekuban’ı sağa çekti hoca ama Doğan’ın en ön plana çıkan bozucu özelliği bugün işe yaramadı. Aslında oradan belki de Hosseini hiç çıkmamalıydı. Zira yediği golün hemen ardından Fatih Terim orta sahaya bir Seri hamlesi yaparak hem oradaki pas bağlantılarını güçlendirip hem de fiziki gücü arttırdı. Buna rağmen Trabzonspor yine de geçiş oyununda goller bulabilecek pozisyonlar yakaladı yakalamasına fakat olmayınca olmuyor.

Bugün üç puan alınabilirdi ama kabul etmekte fayda var, sahada bu sezonun aksine hiçbir şekilde aklıselim ve sakin bir Trabzonspor yoktu. Belki de bu konuda sezonun en kötü maçını çıkardı takım. Özellikle Nwakaeme’nin sezon başından beri düşük giden grafiğini devam ettirmesi de bugün takımının hanesine eksi olarak yazıldı. Kaçan 2 puan telafi edilemez değil fakat bugünden ders çıkartılması gereken çok şey var.  Kilit soru, Trabzonspor kendi evinde neden 45 dakika boyunca geriye yaslandı? Bu sorunu irdeleyip çözmek, sezon sonu bu maça kırılma noktası damgası vurabilir!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.