sanalbasin.com üyesidir

Havanda Su Dövme Toplantısı Yapıldı

Sanayi ve Kalkınma Bakanı Mustafa Varank ’ın katılımıyla yapılan cazibe merkezleri ve sosyal gelişmeyi destekleme programı imza töreninde konuşan Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Büyük Sanayi Sitesinin bu alandan taşınması tüm sivil toplum örgütlerinin, kent paydaşlarının ve esnafın ortak talebidir, bu konuda sizden destek bekliyoruz dedi.

Başkan Genç’e hangi sivil toplum örgütü ve hangi esnaf yetki verdi bilmiyorum. Ancak oradaki esnafın durumlarına bakılmadan, araştırılmadan, incelenmeden Sanayi ve Kalkınma Bakanı Varank ‘a “Şehrimizin doğu girişinde yer alan Büyük Sanayi Sitesi hoş bir görüntü oluşturmuyor. Trabzon Uluslararası Havalimanı’na gelen turistleri sırasıyla Eyof Parkı, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Forum Alışveriş Merkezi gibi önemli eserlerle karşılaşıyor. Eski çimento fabrikasının yanında son derece deforme olmuş, miadını doldurmuş, tabiri caiz ise sahil bandının bu güzel görüntüsü sekteye uğratan eski püskü yapılarla karşılaşmak şehrimiz ile ilgili çok olumsuz algılara neden oluyor. Merkezi konumdaki böyle bir alan şehir planlanması açısından kabul edilebilir bir durum değildir” dedi. İyi de bu Büyük Sanayi Sitesi’nin bulunduğu alan 100 dönüm ve metre karesi eski para ile 10 milyar yani toplamda 1 katrilyon. Bu parayı nereden ödeyeceksiniz? Sanayi ve Kalkınma bakanlığının böyle bir bütçesi var mıdır bilemem ancak bu 450 dükkandan 400 esnaf zamanla işi bırakmış dükkanını kiraya vermiş bir başka dükkan değil istimlak parası bekliyorlar. Siz birde bunlara Fatih, Bağkur ve İpekyolu sanayi çarşılarını eklerseniz böyle bir araziyi veya istimlak için böyle büyük bir parayı bulmanız imkansızlaşıyor. Bulurum diyorsanız 10 senedir limanın karşısındaki Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi için neden bulamadınız da o projeyi onda bir boyutuna kadar küçültünüz diye sorarım size. Bakın bu söylemlerinizin ardından buradaki esnafın mülkleri bankalarca ipotek olarak alınmayacak ve gösterilemeyecek. Bu esnafın başka bir varlığı yok. Bankadan çek defteri dahi alamayacak ve iflasa sürükleneceklerdir.

Bu nedenlerle diliyorum ki sorumlu kişiler sırf siyaset yapmak ve siyasetçiye şirin görünmek için sorumsuzca konuşarak telafisi mümkün olmayacak sonuçlar ortaya çıkarmazlar. Biz yine uyarı görevimizi yapıyoruz. Takdiri sanayi sitesi esnaflarına bırakıyoruz!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.