sanalbasin.com üyesidir

Hakemi Kalkan Kullanmayın!

Denizlispor deplasmanına hem kadro içi eksikler hem de geç kalan transferler ile birlikte geldi Trabzonspor. Maça sürpriz bir karar ile 3’lü sistemde başlayan Newton herkesi şaşırttı. Fakat hocanın unuttuğu önemli bir şey vardı. Kadronun altyapıdan gelen futbolcuları altyapıda sürekli 4 savunmalı sistemde oynadıkları halde o sistemde dahi pozisyon bilgilerinin eksik oluşuydu. Örneğin, ilk yarı Denizlispor’un ataklarını çoğunlukla sol taraftan gerçekleştirmesi Abdürrahim’in bölgesini boş bırakmasından kaynaklıydı.

Trabzonspor pozisyona girmekte zorlandığı bir maçta hakemin de etkisiyle beraberliğe razı geldi. Hocanın temel hatası Nwakaeme’yi soldan uzak başlatmasıydı. Zira bu karar ile en etkili silahınızın etkinliğini zayıflatıyorsunuz. Bir eleştiri de gol lazımken kadrodaki tek forveti kenara almaktı. 86 dakika sahada kalmış futbolcu maçı da tamamlayabilirdi. Bu iki hamle hariç hocada pek kusur yoktu kanımca.

Varan1: Altyapıdan gelen futbolcuların çok önemli temel eksiklerle yükseldiğini geçen sezon Krasnodar maçından sonra da yazmıştım. Burada son suçlu onlar, altyapıda öğretilmeyen şeylerin sonucunu saha içerisinde direkt alıyorsunuz. Buna rağmen altyapıda devrim yapılmayan her dakikanın günahı mevcut yönetimin boynunadır.

Varan2: Şehre 2 gün önce gelen Afobe, 1 gün önce gelen Baker’ı da Denizli’ye götürdü Trabzonspor. Buna karşın fena verim almadı Newton. Özellikle iki ismin de diri ve istekli görüntüleri de gelecek adına umut verdi. Baker ve Afobe geldikleri takımların hem mali hem kadro planlamaları açısından göndermeleri çok muhtemel ve KAP bildirimlerinden de anlaşıldığı üzere mali anlamda zorluk çıkarmayacak futbolculardı. Buna rağmen bu kadar geç gelmeleri Trabzonspor’un bir transfer planlamasının olmadığının göstergesidir.

Varan3: Maç boyunca irili ufaklı her pozisyonda takdir haklarını Trabzonspor’un aleyhine kullandı hakem. Öyle ki 5 metreden kendisinin net şekilde verdiği penaltıyı VAR’a gidip izleyerek iptal etti. Orada devreye giren VAR, Afobe’nin müsait pozisyonda rakip tarafından itilerek bozulmasında sessiz kalması da ayrı mevzu. Hakeza uzatma dakikalarında Serkan’ın ceza sahasında net şekilde topa gidişinin engellenmesinde de sessiz kalınması burada bir danışıklı dövüşün döndüğüne işaret. Fakat Trabzonspor öyle veya böyle buradan 3 puan çıkartabilecek güce sahipti.

Trabzonspor yönetimlerinin bugüne kadar hakem konuşup bir yere vardığını göremedik. Zira Ümit Öztürk hala hakemlik yapabiliyor! O halde kendi asli görevlerinizi yerine getireceksiniz. Altyapıyı düzenleyeceksiniz hatta devrim yapacaksınız, doğru kadro ve transfer planlaması yapacaksınız. Yoksa 2 yıldır stoper yok diye bağıran savunmanız dururken bir senelik 720 bin avro bağladığınız Plaza, 300 bin avro bonservis verdiğiniz Anıl Rahmi'nin kenardan oyuna bile giremediğini seyredersiniz.

Velhasıl, evvela kendi işinizi doğru yapacaksınız abiler. Ahbap çavuş ilişkisi ile yürüyen altyapı düzeni olmayacak. Bu işler A takıma iki futbolcu çıkınca altyapı sloganı atmakla olmuyor, profesyonel yapıya sahip olacaksınız. Sonra o futbolcu pas atmayı, pozisyon almayı dahi beceremeyince sorumluluğu üstlenmiyorsunuz. Evvela tevekkül edeceksiniz, yani futbola uyarlayınca kendi asli görevlerinizi yerine getireceksiniz, sonrasında meydana gelen durumlara karşılık vereceksiniz. Sakın ola hakemin, VAR’ın hatalarını kendinize kalkan yapıp insanları cambaza baktırmayın!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.