sanalbasin.com üyesidir

Ümit Özdağ’dan Hükümete Atatürk Havalimanı Tepkisi

İyi Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmasında Atatürk Havalimanında yapımına başlanan hastane için hükümete yüklendi.

Ümit Özdağ’dan Hükümete Atatürk Havalimanı Tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Atatürk Havalimanı’nda yapımına başlanan ve 45 gün içerisinde bitirileceği söylenen pandemi hastenesi inşaatına tepki gösteren Özdağ, “Atatürk Havalimanı’nda mevcut terminal binasının kullanılması gerekirken havalimanının pistlerini yıkıp bina yapıyorsunuz. Dünya’nın otoriterleştiğini görüyorsunuz da Dünya’nın karışacağını görmüyor musunuz? İstanbul gibi büyük kentler birçok güvenlikte uzmanlaşmış kuruluşlar tarafından risk merkezleri olarak görülüyor. Küresel ısınma, göç ve suç patlaması yaşanacak. Burada söylüyorum. Göreceksiniz havalimanının yıktığınız pistlerine ihtiyaç duyacağız.” diyerek konuşmasını tamamladı.

İyi Parti ve Cumhuriyet Halk Partili vekiller daha önceden de gösterdiği tepkilerde yapılan inşaatın, 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kanunu’na dayanılarak 2012 yılında hazırlanan ve dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın imzasıyla 81 ilin valiliklerine “Havaalanları ve Çevresindeki Yapılaşma” başlığıyla gönderilen genelgeye aykırı olduğunu, 2 milyar dolar değerinde olan iki pistin yıkılmasına karşın üçüncü pistin hala daha Cumhurbaşkanlığı Filosu, THY uçakları, kargo ve özel jetler tarafından kullanması, hala daha Atatürk Havalimanının uluslararası statüde aktif bir havalimanı olduğunu söylemişlerdi.

Genelge ne diyordu?

24/07/2012 tarih ve 8.1 1.1. SHG.O. I0.01 .05/2549/1421 sayılı genelgenin 2. maddesinde “Havaalanı Mania Planlarında yer alan iniş-kalkış koridorlarının pist başlarından itibaren ilk 3.000 metrelik bölümü içerisinde; insanların toplu halde bulundukları hastane, düğün salonu, okul, kongre merkezi, stadyum, otogar, gar binalarının planlanmaması ve inşa edilmemesi” ibaresi bulunmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2020, 21:56

Besim Sami Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER