sanalbasin.com üyesidir

"Trabzon’un Engelli Bireyler İçin Yaşanılabilir Bir Kent Olmadığını"

Ortahisar Belediyesi Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili Berrin Erkuloğlu, engelli rampası olmayan Mavi Saray Gemisi’ni meclis gündemine taşıdı.

"Trabzon’un Engelli Bireyler İçin Yaşanılabilir Bir Kent Olmadığını"

Ortahisar Belediyesi Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili Berrin Erkuloğlu, engelli rampası olmayan Mavi Saray Gemisi’ni meclis gündemine taşıdı. Gündem dışı söz alarak Trabzon’un engelli bireyler için yaşanılabilir bir kent olmadığını dile getiren Erkuloğlu, detaylandırdığı birçok sorunun giderilmesini talep etti.

“Engellilere engel olmaktan vazgeçmeliyiz” diyen Erkuloğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Uzun zamandır hizmet veren, Trabzon’un muhteşem güzelliğini doya doya yaşatan ‘Mavi Tur’ un engelli vatandaşlarımız için neden bir engelli rampası yok?  Engelli vatandaşlarımızın konuyla alakalı gerekli kurum ve kuruluşlara defalarca dilekçe vermesine; hatta CİMER’e bile yazı yazmasına rağmen neden bu isteklerinde bir gelişme yaşanmamıştır? Ortahisar Belediyesi yetkilileri ve Meclis üyeleri olarak bizlerin, bu ilçeyi engelli vatandaşlarımız için daha yaşanılabilir hale getirmemiz gerektiği kanaatindeyim. Bu hususta siz değerli belediye başkanıma çağrımdır; tur gemisinde bir engelli rampası olması için gerekli kurumlarla iletişime geçerek, ‘engelleri kaldırmanızı’ talep ediyorum. Diğer bir konu da Ortahisar’ın göbeğindeki Meydan Parkı’ndaki akülü araç şarj noktalarının yağmurlu havalarda kullanıma elverişsiz olmasıdır. Engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını zorlaştıran bu sorun da tıpkı diğerleri gibi bizleri rahatsız etmektedir.  Engelli vatandaşlarımız ayrıca şarj istasyonundan alınan monitörün geri koyulmasını ve Trabzon’u bu ekrandan tekrar takip etmeyi istiyor. Engelli dostu bir belediye olduğumuz söylemini, eyleme dönüştürmek üzere; yağmurlu havalarda kullanıma elverişli akülü araç şarj istasyonlarının yanında engellilerimizin jetonla çay, kahve, soğuk içecek alabilecekleri bir noktanın oluşturulması da talepleridir. Engellilerin meydan parkı civarında bir lokal talepleri de var; ayakkabı boyacıları için oluşturulan noktayı, emzirme kabinlerini, Trabzonspor gişesini örnek gösteren engelliler “Neden bir lokalimiz yok bizim, meydanda nereye gideceğiz? Bu mekanlar buraya yapılabiliyorsa biz engelliler için de kapalı bir mekan yapılamaz mı?” diye soruyorlar. Ortahisar Belediyesi olarak bu sese kulak vermemiz gerektiği düşüncesindeyim.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER