sanalbasin.com üyesidir

Trabzonlu Genç Apple’ın Güvenlik Açığını Buldu Huawei’den Teklif Geldi

Trabzonlu Genç Apple’ın Güvenlik Açığını Buldu Huawei’den Teklif Geldi

Trabzonlu Genç Apple’ın Güvenlik Açığını Buldu Huawei’den Teklif Geldi

Trabzon’da yaşayan lise öğrencisi Gürkan Cebeci ünlü teknoloji firması Apple’ın güvenlik açığını buldu.

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunman Akçaabat Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Gürkan Cebeci, Dünyanın en ünlü teknoloji markalarından biri olan Apple’ın açığını buldu. Hatayı teknoloji devine ileten Cebeci önce olumsuz yanıt alsa da video çekip ispatladı ve ödülü kaptı.

11. sınıf öğrencisi Gürkan Cebeci süreci şöyle anlattı: “3-4 yıldır Apple üzerine çalışıyorum bir hatasını bulabilir miyim diye. Sadece SİRİ üzerine yoğunlaştım. Ondan sonra SİRİ’nin kodlamalarını ve denetimlerini araştırdım ve bir açığını buldum.

Telefonumun ekranı kilitli olmasına rağmen biri “Hey SİRİ” dediği zaman gelen mesajları okuyordu. Bunu her hangi biri yapsa dahi işlem gerçekleşiyordu. Bu yöntemle sizin mesajlarınızı bir başkasının okuması mümkün oluyordu.”

Hatayı bulduktan sonra Apple’a mesaj attığını söyleyen Cebeci “Ben bunu Apple’a bildirdim. Bana bunu güvenlik ekibine ileteceklerini söylediler ve bana “Böyle bir hatamız yok” yok diye mail attılar. Daha sonra video çekip yolladım. Bu sefer videodan 2 hafta sonra cevap verdiler ve hatalarını kabul ettiler. Hatanın yeni güncelleme ile düzeltilecekleceğini söylediler ve bana bir sürpriz bir hediye vereceklerini söylediler. Ardından plaket gönderdiler ve Apple hesabıma 3 bin dolar yatırdılar.” İfadelerini kullandılar.

Bundan sonraki hedeflerini de anlatan Cebeci “Hedefim Apple’da çalışmak. Huawei’den teklif geldi ama çalışmak istemedim. Şuanda her şey istediğim gibi gidiyor. Bana destek olanlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

DOĞU KARADENİZ HABER AJANSI

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2020, 06:32

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER