sanalbasin.com üyesidir

Trabzon Tabip Odası'ndan 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı

"Tıp bayramı biz sağlıkçıların gururla hatırladığı 14 Mart 1919 günüdür aslında. Emperyalist güçlerin işgal ettiği Türkiye’de yanan on binlerce ateşten ilkidir"

Trabzon Tabip Odası'ndan 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı

Tıp bayramı biz sağlıkçıların gururla hatırladığı 14 Mart 1919 günüdür aslında. Emperyalist güçlerin işgal ettiği Türkiye’de yanan on binlerce ateşten ilkidir. Daha Mustafa Kemal sahne almamış, İzmir’de Hasan Tahsin kurşunu sıkmamış, halkın Anadolu’daki direnişi başlamamıştır. Tıbbiyeliler o dönemde, o ahval ve şerait içinde hiç kimseden emir almadan sadece göğüslerinin içindeki kalplerine inanarak direniş ateşini işgal kuvvetlerinin en çok olduğu İstanbul’da yakmıştır.

Bizlerin bu 14 Mart’larda içi sızlar, ama göğsümüz kabarır. Tıbbiyeli Hikmet her hak arayışımızda yüreğimizdedir. Eğilmeyen bir baş, vatan için atan bir kalp vardır onda.

Tıbbiye’yi geçici süreliğine bırakır, aşı çalışmalarına katılır. Savaşta en öndedir, Büyük Taarruzda Sıhhiye Subayı’dır. Ve savaştan sonra eğitimini tamamlar. Atatürk’ün milletvekili ol sözüne ben Anadolu’da çalışmak istiyorum der. Makam mevki önemli değildir. Ve genç yaşta Nazım’ın bahsettiği Anadolu köylerinden birinde Tüberküloza yakalanarak 1945 yılında vefat eder.

Tıbbiyeli Hikmet Atatürk’e Sivas Kongresi’nde ‘’…siz de mandayı desteklerseniz sizi de vatan batırıcısı ilan ederiz…’’ diyecek kadar cesurdur.

Bizler de her koşulda doğruyu söylemeliyiz.

Bir yılı aşkın bir süredir pandemi ile mücadele ediyoruz. En ön safta, yılmadan korkmadan, hastanelere yattıktan sonra işimizin başına dönerek ve bazen şehit vererek bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Şehit olan arkadaşlarımızdan illiyet istediler. Bunu hiç ama hiç unutmayacağız.

Nasıl hızlı aşılama yapabildiğimizi gördük. Eğer yeteri miktarda aşı gelirse çok daha hızlı bir şekilde bu pandemiden kurtulabiliriz. Pandemiden kurtulmak için de sağlıktaki en büyük örgüt TTB ile beraber planlamalar yapılmalı, süreç şeffaf olarak yönetilmelidir.

Kaç aydır 15 günlük tam kapanma istiyoruz. Bu kadar zamandır kısmi kapanma yerine bir kere tam kapanma yapılabilseydi sonuçlar nasıl olurdu acaba? Tam kapanma yapılan ülkelerde durum nasıl seyretti? 5 ay kısmi kapanmanın maliyeti ile bir kere 28 gün tam kapanmanın halkımıza maliyeti ne olurdu acaba? Bu soruların cevaplarını merak ediyoruz.

Süreç kötü yönetildi ve aşılama hızımız az. Çünkü yeteri kadar aşı gelmedi.

‘’Doğruları söylemek, baskı altında bile.’’ Daha iyi bir sağlık sitemi, daha iyi bir gelecek için ‘’Kral Çıplak’’ diyoruz.

TTB ile ortak planlanan bir sağlık sistemi istiyoruz.

Covid meslek hastalığıdır, önerdiğimiz yasa kabul edilsin!

Sağlık dağıtırken şiddet görmek istemiyoruz.

Performansa dayalı değil insan sağlığını öne alan halkımızın ücretsiz ulaşabileceği bir sağlık sistemi istiyoruz.

Ne makam ne mevki istiyoruz. Halkımızın sağlığı için daha iyi bir sağlık sistemi istiyoruz.

Alkışı halkımızdan, sorunlarımızın çözümünü bakanlığımızdan bekliyoruz.

Trabzon Tabip Odası Yönetim Kurulu

Kürşat Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER