sanalbasin.com üyesidir

TFF Başkanı Nihat Özdemir Açıklamalarda Bulundu

TFF Başkanı Nihat Özdemir, liglerin başlaması konusunda önemli açıklamalar yaptı.

TFF Başkanı Nihat Özdemir Açıklamalarda Bulundu

“12 HAZİRAN TARİHİNİ İSTİŞARE İLE ALDIK AMA ALTERNATİF SENERYOLARIMIZ DA VAR”

"Bu bizim yalnız başımıza aldığımız bir karar değil. Hiçbir zaman Avrupa'dan futbol olarak kopmamız söz konusu değil. 55 ülkenin üye olduğu UEFA'nın biz de bir üyesiyiz. Dolayısıyla bütün görüşmelerimiz, çalışmalarımızı UEFA'ya danışarak yapıyoruz. Ayrıca Başkan Vekilim Sayın Servet Yardımcı UEFA'nın Yönetim Kurulu üyesi. Bir çok profesyonel çalışan arkadaşım da aynı zamanda UEFA'da görev yapıyor. UEFA Sağlık Kurulu'nda arkadaşımız var. Genel Sekreterimiz var, onun için biz UEFA'nın bir parçasıyız. Bu nedenle UEFA'nın görüşleri bizler için mutlaka önemli. UEFA'nın yapmış olduğu tele konferans ile Başkanlar ve Genel Sekreterler toplantısı oldu. Ayrıca UEFA'nın kendi Yönetim Kurulu toplantıları oldu. UEFA diyor ki, "Yapılabilirse", yapılabilirse demek "futbolcu sağlığı, insan sağlığı başta olmak üzere oynayabilirseniz maçları Temmuz sonuna kadar tamamlayın. 'Ve ben de UEFA olarak Ağustos ayında Avrupa Kupaları maçlarını oynayayım ve bunun finallerini Ağustos ayı sonunda yapalım'. Bu bizi niye ilgilendiriyor? Çünkü Ağustos ayı sonunda yapılacak olan Şampiyonlar Ligi finali bizim İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak. Bu da bizim için çok önemli. Yani bu bir tarafta, UEFA "Maçları bitirin" diyor.

İkinci tarafa gelince. Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile tele konferans ile 18 kulübü başkanları ve aynı zamanda Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil'in katılımıyla bir toplantı yaptık. Görüş alış verişişinde bulunduk. Herkesin görüşü 'Acaba Haziran ayında başlanabilir mi? şeklinde oldu. Bütün bunları değerlendirdik, 7 tane üst senaryo, 3 de alt senaryo hazırladık. Sayın Bakanımızla da görüş alış verişinde bulunduk. Bir istişare ile alındı ve bir alternatifimiz var. Ben bütün konuşmalarımda, görüşmelerimde diyorum ki, 'Ligler şimdilik 12 Haziran'da başlayacak'. Ve ben diyorum ki, 'Benim alternatiflerime göre Temmuz ayının ortasında da başlayabilirim ve 12-13-14 Ağustos'ta ben bu ligi tamamlayabilirim'. Ve elimde 10 tane senaryom mevcut.

Neye bakacağım ben? Türkiye'deki Covid-19 olayı nasıl gidiyor. Çok şükür çok iyi gidiyor. Bırakın çok iyi gitmesini Avrupa'da ve Dünya'da bu işi en iyi başaran ülke bence Türkiye'dir. Sağlık alt yapı yatırımlarımız, Sağlık Bakanımızın katkıları, Sayın Cumhurbaşkanımızın önemli kararları ve yönlendirmesi, Bilim Kurulu'nun etkili kararları ile biz bu noktaya geldik. En iyi durumda olan ülkelerin başında çok şükür Türkiye gelmektedir. En az vefat sayımız oldu, her gün çok şükür daha iyiye gidiyor. Bugün ile 12 Haziran arasında neredeyse bir ay var. Elimizde alternatiflerimiz var. Dolayısıyla zaman yönünden bir sıkışıklığımız yok. Covid-19 olayı da çok iyi gidiyor. Ben hep şunu söylüyorum ve dua ediyorum yüce Allah'ıma, belki biz Temmuz ayındaki maçlarımızı, belki seyircili oynayacağız. Eğer her şey iyi giderse, nasıl takımlarda önlemler almışsak stadyumda oturma düzeninden giriş çıkışlara kadar hepsinin planlamasını yaparak belki de maçlarımızı seyircili oynayacağız."

“SAĞLIK BAKANIMIZ İLE GÖRÜŞ AYRILIĞIMIZ YOK, HER ZAMAN FİKİRLERİNİ ALIYORUM”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmeyle ilgili Nihat Özdemir şu ifadeleri kullandı:

"Ben Sağlık Bakanımızla bir görüşme yaptım. Kendisini çok takdir ediyorum, saygı duyuyorum. Bugün bu noktada olmamızın sebebi kendisidir, onun Bilim Kurulu'dur ve Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Ve biz bu durumu başarılı bir şekilde götürdük. Kendisine durumu anlattım, 'Yarın Yönetim Kurulu toplantımız var, arkadaşlarımla tartışarak başlangıç tarihini almak istiyoruz, biz duramayız' dedim. Bakın Almanya'da vefat sayısı 8 bin iken benim vefat sayım 4 bin. Ve bugün Bundesliga başlıyor. Ve Almanya bizim için bir rehber. Ne yaptılar, nasıl hazırlandılar ve maçlar nasıl oynanacak, biz bunu göreceğiz ve bu bizim için rehber. Tabloya baktığımız zaman birçok ülke bizden çok kötü olmasına rağmen, İtalya, İspanya, İngiltere gibi ülkeler, liglerinin başlama tarihi ilan ettiler. Ben de kendisi ile konuşurken 'Biz Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu olarak sizin hiçbir şeyinize karışmayız. Siz zaten özerk bir Federasyonsunuz. Kararınızı alırsınız.' Ve ben o gün TFF Sağlık Kurulu'nun hazırlamış olduğu Futbola Dönüş Öneri Protokolü'nü kendilerine takdim ettim, baktı inceledi. Kendisi bana çok kapsamlı, iyi bir protokol olduğunu kendisi bana ifade etti. 'Siz bu işte yolunuza devam edin, başınız sıkıştığında danışmak üzere bana soru sorabilirsiniz' dedi. Bir görüş ayrılığımız katiyen yok. Her zaman görüşüyoruz, telefonla, başım sıkıştığında kendisini arıyorum, görüş alıyorum, akıl alıyorum.

Bizim çok önemli bir Sağlık Kurulumuz var, onun yanında tamamen enfeksiyon hastalıklarıyla meşgul olan Sağlık Kurulu Danışma Kurulu var. Bence onlar Türkiye'nin en iyi enfeksiyon doktorlarıdır. Ayrıca aynı zamanda Sayın Mete Düren var. UEFA'nın da sağlık kurulu üyesi. Orayla temaslarımız var. Bütün bunlar bir araya geldiğinde futbola dönüş için protokolümüzü hazırladık, tüm hususları hazırlarken Almanya'dan, İspanya'dan, İtalya'dan aldık. Ve bunlardan daha iyi bir protokol, daha disiplinli bir protokol hazırladık. İnternet sitemizde yayınladık ve kulüplerimize yolladık."

“HİÇBİR ZAMAN ŞAĞLIKTAN ÖDÜN VERMEYİZ, BİR SPORCUMUZUN SAĞLIĞI BU LİGDEN DAHA ÖNEMLİDİR”

Yolumuza devam ediyoruz. Ve devam ederken iki konu var, altını tekrar çiziyorum. Birincisi hiçbir zaman sağlıktan ödün vermeyiz. Bir sporcumuzun, bir yöneticinin sağlığı inanın bu ligden daha önemlidir. Bizim hedefimiz sağlık şartları içerisinde bu ligi oynatmaktır. Belki basketbolu veya voleybolu soracaksınız. Basketbol ve voleybol bizden farklı, bir kere onlar salon sporu yapıyorlar. Bu Federasyonların Başkanları ile görüştüğümde takımların 2 tanesi hariç biç birisi oynamak istememiş. Ama bizde öyle değil ki. Süper Lig'de neredeyse 11-12 takım oynamak istiyor. Hentbolu da katalım, onlar salon sporu, biz açık alanda oynuyoruz, onların kulüpleri oynamak istemiyorlar, bizim kulüplerimiz futbol oynamak istiyor. Futbolu oynayarak sezonu sonlandırmak istiyorlar. Süper Lig öyle, 1. Lig'de 11 takım oynamak istiyor. 2. ve 3. Lig kulüpleri ise "12 Haziran bizim için erken" dedi. Onun üzerine son Yönetim Kurulu toplantısında aldığımız şöyle bir karar var. Süper Lig'i 12 Haziran'da başlatalım. 19 Haziran'da 1. Lig'i başlatalım. 18 Temmuz'dan sonra ise 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör maçlarını oynatma kararı aldık. Sağlık şartları el verirse şimdilik tarihler bunlar."

“BAZI KULÜPLERİMİZİN AÇIKLAMALARINI DOĞRU BULMUYORUM”

Özdemir, Kulüplerle yapılan istişareler konusunda ise "Bir defa bütün kulüplerimize seslenmek istiyorum. Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig, hatta BAL'da oynayan kulüplerimiz dahil Ne olursunuz, şeffaf olun, açık olun, adil olun. Yani herkes Futbol Federasyonu'ndan kendine yarayacak, kendi çıkarlarına yarayacak kararlar almasını bekliyor. Bizim böyle kararlar almamız mümkün değil. Onun için samimi olsunlar, açık olsunlar ve adil olsunlar. Yani istedikleri bir kararda, kendilerine yönelik bir karar çıkmasını beklemesinler. Hafif bir sitem değil, görüyorum bunları. Görsel ve yazılı basına sık sık açılamalar yapıyorlar. Hatta sanal medyaya dahi, Instagramdan canlı yayınlar yapan, mesajlar yazanlar, tweetler atanlar var. Birçok yöneticimiz, başkanlar mesajlar yolluyorlar. Ben diyorum ki, hiçbir takım yöneticisi, idarecisi, teknik direktörü veya sporcusu, bulundukları durumdan dolayı bizden bir şey beklemesin. Tehlikede olan takımlar diyorlar ki 'Lig burada bitirilsin, aynen basketbol gibi, voleybol gibi küme düşme olmasın biz yola devam edelim' diyorlar. Bu verdikleri röportajlar kamuoyunda inanın kimsenin gözünden kaçmıyor. Kamuoyunda bence komik duruma düşüyorlar. Ama ortaya sağlık konuları ile çıkıp adil kararlar üretmemizi istiyorlarsa onlara saygım sonsuz. Ama ne derlerse desinler TFF Yönetimi, önce futbolcu ve futbolla ilgili insanların sağlığını önde tutarak daima en adil kararları verecektir. Onların açıklamalarıyla, Instagram yayınlarıyla, tweet atmalarıyla biz kararlarımızdan hiçbir zaman dönmeyiz. Biz arkadaşlarımla beraber doğru kararları veririz ve o kararın ışığında, o kararın yönünde devam ederiz. Yoksa onların açıklamalarıyla, kendilerine yarayan kararlar beklemeleriyle TFF herhangi bir şekilde karar değiştirmez. Ligde kalma endişesi olan takımlarımızın, bazı teknik direktörlerimizin kamuoyunda açıklamaları var, ben bunları doğru bulmuyorum. Biz zaten karar alırken bütün insanların sağlığını önde tutarak karar alacağız. Onların bu açıklamalarının bizim kararlarımızda bir etkisi olamaz" diye konuştu.

“FUTBOLSEVERLERİN YÜZDE 89’U LİGLERİN BAŞLAMASINI İSTİYOR”

Yapılan anketleri değerlendiren Nihat Özdemir, "Ankete katılanların yüzde 89'u futbolu, sporu çok özlediklerini belirtiyorlar, bir an önce maçların başlaması gerektiğine inanmışlar, stadyuma gidemeseler bile yayıncı kuruluşun verdiği maçları canlı olarak izlemek istiyorlar. Futbol gerçekten insanların önemli bir meşguliyeti, eğlencesi ve önemli bir unsur, onun için ankete katılanların yüzde 89'u liglerin başlamasını istiyor" dedi.

Avrupa'da liglerin başlatılma tarihlerini değerlendiren Özdemir, "Birçok Avrupa ülkesinde koronavirüs salgını nedeniyle can kaybı fazla olmasına rağmen futbol ligleri bizden önce başlayacak. Bunların hepsi bize yön gösterecek. Bunların hepsi de seyircisiz başlayacak, UEFA da zaten seyircisiz başlayalım diyor" şeklinde konuştu. Özdemir, sağlık kontrollerinin uygulanması şartıyla maçların seyircili oynanmasını hedeflediklerini de aktardı.

“LİGLERİ OYNAYARAK TAMAMLAYALIM, HAK EDEN ŞAMPİYON OLSUN”

Bazı ülkelerde liglerin tescil edildiğinin hatırlatılması üzerine Özdemir, "Belçika, Hollanda ve Fransa ligleri bitirme kararı verdi. Fransa bu kararı verirken, Futbol Federasyonu bunu istememesine rağmen Fransa Başbakanı Sayın Edouard Philippe çıktı ve ligleri bitirdiğini ilan etti. Ama orada PSG en ön sıradaydı ve çok önemli puan farkı vardı. Hollanda ve Belçika da ligleri tescil etti. Ama ortada basketbolun, voleybolun aldığı kararlar var. Şampiyon ilan etmeden, küme düşme olmadan yollarına devam ettiler. Süper Lig'e geldiğimiz zaman, Süper Ligde iki takımımız aynı puanda ve sadece gol farkı var. Arkasından hemen iki takımımız 3. ve 4.'lüğü paylaşıyorlar. Hemen arkalarında yine ilk 4'e girmek üzere olan 3-4 takımımız var. Bizim ligde bu kararları vermek mümkün değil. Ligden düşmeye geldiğimiz zaman 3 takımımız altta ama hemen üstündeki takımla gol farkı var. Nefes nefese olan bir ligde tek kararımız olabilir, ligleri oynatarak tamamlamak. Aksi halde çok tartışmalar olur, benim hakkım yendi, yenmedi diye büyük huzursuzluklar olur. Futbol sevgisi hiçbir şeye benzemiyor. Futbol inanılmaz derecede çok etkili, insanları üzecek, huzursuz edecek kararlar almak çok kolay değil. Gelin fedakarlıkta bulunalım, bu ligleri oynayarak tamamlayalım ve kim hak etmişse o şampiyon olsun. Eğer bugün Covid-19 olmasaydı liglerin sona erdiği hafta bu haftaydı. Belki de şampiyona kupayı verecektik bu hafta. Sorasında da hemen EURO 2020 başlayacaktı, İtalya ile açılış maçını oynamaya gidecektik. Alttaki ligleri, BAL'ı sonlandıracağımız günlerdi. Ama olmadı. Yalnız Türkiye'mizde değil bütün dünyamızda yaşanan bu olay karşısında bu hale geldik. Önemli olan bu halden kısa sürede eski halimize nasıl döneceğimizin çalışmalarını yapmamız gerektiğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2020, 23:40

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER