sanalbasin.com üyesidir

Tarihte Bugün 6 Şubat

Tarihte 6 Şubatta Neler Yaşandı?

Tarihte Bugün 6 Şubat

1952

II.Elizabeth, Babasının Ölümü Üzerine Birleşik Krallık Kraliçesi Oldu.

1968

 İlk Televizyon Oyunu Olan Şair Evlenmesi, Canlı Olarak Yayımlandı.

Şair Evlenmesi Nedir?

İbrahim Şinasi'nin 1860 yılında Tercuman-ı Ahval'de tefrika edilen ardından kitap olarak basılan töre komedisi tarzında tek perdelik piyestir.

Daha önce yazılmış bazı tiyatro eserlerinin varlığından söz edilse de Şair Evlenmesi Türk Edebiyatında yayımlanan batılı tarzda ilk tiyatro eseri olarak kabul edilir. Belirli bir metne dayanmayan, oyuncuların doğaçlama yaptıkları tuluat tiyatrosu , bir konunun metne dayalı olarak giriş, gelişme, sonuç biçiminde aktarıldığı yeni bir tiyatroya geçiş bu eserle olmuştur. 

Görücü usulü evliliğinin sakıncalarını konu alan eser, geleneksel Türk tiyatrosunun izlerini taşır. Sade ve tabii bir konuşma diliyle yazılmıştır. Oyun kişileri dönemin toplumsal yapısını yansıtan gerçekçi karakterlerdir. Konuşma örgüsü kelime oyunları, söz komikleri ve konuşma yanlışları içerir. Eser, klasik Fransız tiyatrosunun ve özellikle Moliere’in etki ve izlerini de taşımaktadır

1979

12 Mart Döneminin İstanbul Siyasi Şube Müdürlüğünü Yürüten Ilgız Aykutlu, Kimliği Belirlenemeyen İki Kişinin Silahlı Saldırısı Sonucu Öldürüldü.

1981

İstanbul Emniyet Müdür Muavini Mahmut Dilaver, Uğradığı Silahlı Saldırıda Öldürüldü.

2004

Moskova Metrosunda Patlama; Çeçen Ayrımcı Grupların Yaptığı Tahmin Edilen Saldırıda 40 Kişi Öldü, 129 Kişi Yaralandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2021, 19:55

Arda Gündoğdu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER