sanalbasin.com üyesidir

Tarihte Bugün 5 Şubat

Tarihte 5 Şubatta Neler Yaşandı?

Tarihte Bugün 5 Şubat

1877

Mithat Paşa,Sadrazamlıktan Azledildi. Daha Sonra Taif Zindanında Boğduruldu

Mithat Paşa Kimdir?

Osmanlı devlet adamı, iki kez sadrazam, Tuna, Aydın ve Suriye Valisi, ilk Osmanlı anayasası olan Kanun-ı Esasi'yi hazırlayan kurulun başkanı.

Midhat Paşa, Padişah Abdulaziz (1861-1876) döneminde savunduğu reform politikalarıyla tanınmış ve iki kez sadrazamlık yapmıştır. Valilikteki başarılarını sadrazamlığında gösterememiş, ilk sadaretinde Mısır’a dış borçlanma yetkisi veren fermanı yayınlayarak Mısır’ın İngiliz hâkimiyetine girmesine sebep olmuştur. Ayrıca açığı olan bütçeyi fazla vermiş gibi göstermesi, görevden alınmasına sebep olmuştur. 1876’da Abdülaziz’in tahttan indirilmesiyle sonuçlanan askeri darbenin liderlerinden biri olmuş, aynı yıl padişah V.Murat’ın tahttan indirilerek II.Abdülhamid’in tahta geçirilmesi olayında da belirleyici rol oynamıştır. Abdülhamid döneminde 2. sadareti başlamıştır. Abdülhamid’in 23 Aralık 1876’da ilan ettiği Kanun-u Esasinin mimarlarından biridir. Balkanlarda Rusya’nın kışkırtmalarıyla çıkan ayaklanmalar ve Rusya’nın savaş tehditleri karşısında, padişahın karşı görüşü ve Lord Salisbury’nin uyarılarına rağmen İngiltere’nin yardım edeceğine inanarak İmparatorluğu Rusya ile savaşa sürüklemiş ve bu savaş Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihindeki en büyük felaketlerden biri olan 93 Harbi olarak tarihe geçmiştir. Bu olaylardan kısa bir süre sonra Mithat Paşa Abdülhamid’in gözünden düşerek sürgüne gönderilmiş, 1881’de Abdülaziz’e suikast şuçlamasıyla Yıldız Sarayı’nda kurulan Yıldız Mahkemesi tarafından idama mahkûm edilmiştir.Cezası Abdülhamid tarafından Taif’te hapis cezasına çevrilmiş ancak üç yıl sonra muhafızları tarafından öldürülmüştür. Cinayetin II. Abdülhamid’in emriyle işlendiğinden şüphelenildiyse de kesinlikle kanıtlanamamıştır.

Mithat Paşa Tanzimat reformlarını gerçekleştiren kuşağın önde gelen temsilcilerinden biridir. Ancak Tanzimat’ın asıl lider kadrosunu oluşturan Mustafa Reşid , Ali ve Keçecizade Fuat Paşalarca fazla radikal ve istikrarsız bulunarak dışlanmış ve nispeten geç yaşta ön plana çıkma olanağı bulabilmiştir. 1860’larda Tuna Ve Bağdat Vilayetleri başarılı reform çalışmaları Mithat Paşa’nın kariyerinin zirve noktası olarak görülür. 1870’lerdeki iki kısa sadrazamlığı siyasi çatışmaların ve büyüyen mali krizin gölgesinde kalmıştır. 1876 krizinde Mithat Paşa’nın bir Cumhuriyet rejimi tasarladığı iddia edilmiştir. Bu iddia Abdülhamid yıllarında paşanın zevaline yol açmış, ancak 1908 ve 1923’ten sonraki yıllarda yeniden kazandığı itibarın temelini oluşturmuştur.

1933

Atatürk , 1 Şubat'ta Bursa'da Bir Grubun, ezan ve kametin Türkçe okunmasını Bahane Edip, Gösteri Yapması Üzerine Ege Gezisini Yarıda Keserek Bursaya Geldi.

1993

ANAP İstanbul  milletvekili Adnan Kahveci , Eşi Ve Kızı, Bolu-Gerede Yakınlarında Geçirdikleri Trafik Kazasında Öldüler; Kahveci'nin Oğlu, Kazadan Yaralı Kurtuldu.

1994

Bosna Savaşı Sırasında Markele Pazar Yerinde Bomba Patladı; 68 kişi öldü, 144 kişi yaralandı.

2020

2193 Sefer Sayılı Uçuş İzmir-İstanbul Seferini Yapan Pegasus Hava Yolları  uçağı, Sabiha Gökçen Havalimanı'na İnişi Sırasında Pistten Çıkarak Parçalandı. Kazada 3 Kişi Öldü, 179 Kişi Yaralandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2021, 19:56

Arda Gündoğdu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER