sanalbasin.com üyesidir

Tarihte Bugün 30 Ocak

Tarihte 30 Ocakta Neler Oldu?

Tarihte Bugün 30 Ocak

1919

Paris Barış Konferansı'nda İtilaf Devletleri , Osmanlı İmparatorluğu'nun Parçalanmasını Kararlaştırdılar.

Paris Barış Konferansı Nedir?

Konferansta Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Bulgaristan ile imzalanacak olan barış antlaşmalarının taslakları hazırlanmasına rağmen Osmanlı Devleti ile imzalanacak olan antlaşmanın esaslarının daha sonra belirlenmesi kararlaştırılmış bunda daha önce Rusya’ya verilmesi planlanan bölgelerin Rusya’nın savaştan çekilmesi nedeniyle yeniden paylaşımının gerektiği fikri etkili olmuştur.

Konferansa katılan Ermeni temsilcileri Doğu Anadolu’da bağımsız Ermenistan kurulması fikrini ilk kez bir uluslararası konferansta dile getirmişler, bu istekleri de İtilaf Devletleri tarafından destek görmüştür. İngiltere ve Fransa daha önce İtalya’ya vermeyi tasarladıkları İzmir ve çevresinin Yunanistan tarafından işgal edilmesini kabul etmişler, bu kararın alınmasında “Yunanistan’ın İzmir çevresindeki Rumların Müslüman-Türkler tarafından öldürüldüğü” şeklinde propagandasının etkili olması yanında, asıl neden Boğazlara çok yakın olan bu bölgede İtalya’nın İngiliz çıkarlarını tehdit edebilecek bir güç olmasından çekinilmesi olmuştur. Bu nedenle İtalya ile İtilaf Devletleri arasında Paris konferansı sırasında ilk görüş ayrılıkları ortaya çıkmıştır.

Milletler Cemiyetinin temel ilkelerini karara bağlayan, Almanya ile Versay Barış Antlaşması, Avusturya ile Saint-Germain Antlaşması, Bulgaristan ile Neuilly Antlaşması'nı imzalayan İtilaf Devletleri, 22 Nisan 1920'de Osmanlı Devleti'ni, Paris Barış Konferansı'na çağırmışlardır.

1923

Yunanistan  ile Ahali Mübadelesi Antlaşması Yapıldı.Aralık 1923'te Başlayıp 1927 Yılına Kadar Süren Uygulamayla, 400 Bin Türk Ve 1 Milyonu Aşkın Rum Yer Değiştirdi.

1975

THY'nin İzmir-İstanbul Seferini Yapan Bursa Uçağı Marmara Denizine Düştü: 41 Kişi Öldü.

1985

Ege Denizi'nde Düzenlenen "Deniz Kurdu-85" Tatbikatı Sırasında, Bir Tank Çıkarma Gemisi Fırtına Yüzünden Battı: 39 Denizci Öldü.

2001

TBMM'deki İç Tüzük Görüşmeleri Sırasında Çıkan Arbedede DYP Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu, Kalp Krizi Geçirerek Öldü.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2021, 19:57

Arda Gündoğdu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER