sanalbasin.com üyesidir

Tarihte Bugün 23 Ocak

Tarihte 23 Ocak'ta Neler Yaşandı?

Tarihte Bugün 23 Ocak

1556

Şensi Depremi

Tarihin en yüksek ölü sayısına sahip Şensi Depremi, canli mac izle, Çin'in Şensi eyaletinde meydana geldi: yaklaşık 830.000 kişi öldü.

1849

Elizabeth Blackwell, Tıp Diploması Alan İlk Kadın Oldu.

Elizabeth Blackwell Kimdir?

Elizabeth Blackwell ve ailesi ; Elizabeth 11 yaşındayken Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındılar.1838 yılında babalarının ölümünden sonra Elizabeth kız kardeşi ve annesiyle birlikte okul açtılar. Elizabeth tıpta ilerlemek istiyordu ama o dönemlerde bir kız için tıp yolu hiç de kolay değildi. Geneva Tıp Koleji onu kabul edene kadar yani 1847 yılına kadar evde tek başına kendini yetiştirmeye çalıştı.1849 yılına kadar yani mezun olana kadar Elizabeth hiç de mutlu değildi. Okulda herkes erkekti ve hiç kimse de bir kızın doktor olacağına inanmıyordu. Ailesi ve okuldaki herkes onu bu fikrinden vazgeçirmeye çalışıyordu. Paris ve Londra'da çalıştıktan sonra New York'a geri geldi. Orada, 1857 yılında 'New York Infirmary for Indigent Women and Children'adlı bir klinik açtı. Aynı yıl British Medical Register'de ilk anlatılan kadın doktor oldu. 1860ların sonlarında kadınlar için tıp okulu açtı. Women’s Medical College of the New York Infirmary okuyan öğrenciler eğitimlerinin bir bölümünde Blackwell ailesinden hijyen dersleri de aldılar. Elizabeth temizliğin tıpta önemli bir yeri olduğuna inanıyordu. Kolejteki eğitimlerinden sonra tekrar İngiltere'ye döndü. 1877 yılında emekli olup Hastings'e taşındı. 31 Mayıs 1910 yılında hayata gözlerini yumdu.

1957

TBMM, Ankara'da Orta Doğu Teknik Üniversitesinin  Kurulmasını Kabul Etti.

1972

İstanbul’da Sokağa Çıkma Yasağı

 İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı sokağa çıkma yasağı uyguladı ve Fırtına-1 operasyonunu gerçekleştirdi. 84.855 asker tarafından 268.810 bina ve 510.000 daire arandı.

2006

Tren Kazası

Sırbistan-Karadağ'da Başkent Podgorica'nın 15 kilometre kuzeydoğusundaki Bioçe köyü yakınında bir yolcu treninin raydan çıkması sonucu en az 48 kişi öldü, 198 kişi yaralandı.

2008

 Prof. Dr.Ayşe Işıl Karakaş,Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) Türkiye’nin Yeni Yargıcı Olarak Seçildi.

Ayşe Işıl Karakaş Kimdir?

Galatasaray Lisesinden 1978 yılında mezun olduktan sonra,İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde kamu yönetimi ile İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde kamu hukuku yüksek lisans ve doktora eğitimi aldı. Marmara Üniversitesi'nde hukuk eğitimi aldı.Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretim üyeliği ve dekan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 22 Ocak 2008 tarihinde, Avrupa Konseyi Parlamenter Sistemler tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye'yi temsil edecek ilk kadın yargıcı seçildi. 1 Ocak 2015'ten itibaren AİHM ikinci bölüm başkanı, 1 Kasım 2015 tarihinde ise AİHM Başkan yardımcısı oldu. 30 Nisan 2017'de asıl görev süresi dolduğu için bölüm başkanlığı ve başkan yardımcılığı görevlerinden ayrılmış ancak Türkiye'nin yeni hakim adayı belirlenmediği için hakimlik görevini sürdürmektedir.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2021, 20:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER