sanalbasin.com üyesidir

Son 50 Yılın En Önemli Keşfi: Kayıp Mısır Güneş Tapınağı Ortaya Çıktı

Mısır’da çalışma yapan arkeologlar kayıp 4 güneş tapınağından birisini buldu. Son 50 yılın en büyük arkeolojik keşfini gerçekleştiren bilim insanları güneş tapınaklarının tanrılaştırma arzusunu bir adım öteye taşıyarak ve firavunu hayattayken bir tanrı haline getirmeyi amaçladığını açıkladı.

Son 50 Yılın En Önemli Keşfi: Kayıp Mısır Güneş Tapınağı Ortaya Çıktı

Mısır çölünde çalışma yapan arkeologlar, son 50 yılın en büyük keşfini gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Uluslararası arkeolog ekibi tarafından yapılan çalışmada, kayıp durumunda olan dört güneş tapınağından birinin ortaya çıkarıldığı belirtildi.

misir-tapunak.jpg

Keşfin beşinci hanedandan firavunlar tarafından piramitleri tamamlamak amacıyla inşa ettiği altı tane güneş tapınağından biri olduğunun düşünüldüğü belirtildi.

Büyük piramitler, firavunlar tarafından son dinlenme yerleri olarak ve ahirette tanrı olmalarını sağlamak için inşa edildi.

Güneş tapınakları ise tanrılaştırma arzusunu bir adım öteye taşımış ve firavunu hayattayken bir tanrı haline getirmeyi amaçlayarak inşa edilmişti.

gunes-tapinagi.jpg

Arkeolog ekibi, farklı firavunlar tarafından inşa edildiğine inanılan altı güneş tapınağının sadece ikisinin tespit edildiğini vurguladı.

Araştırma hakkında konuşan Varşova'daki Bilimler Akademisi'nde Mısırbilim yardımcı doçenti olan Dr Massimiliano Nuzzolo, “Her kral dirilişini sağlamak için bir piramit istedi ama bu beşinci hanedan kralları için yeterli değildi” dedi.

misir-gunes-tapinagio.jpg

Kariyerini altı güneş tapınağını keşfetmeye çalışarak geçiren Nuzzolo, "Daha fazlasını istediler. Kral kendini bir tanrıya dönüştürmek için bir güneş tapınağı inşa etti. Bu da güneş tanrısıydı” diye konuştu.

gunes-tapinagi-misir.jpg

Dr. Nuzzolo, M.Ö. 25. yüzyılda yaklaşık 30 yıl hüküm süren kral Nyuserre tarafından Abu Goab'da inşa edilen ve halihazırda bilinen güneş tapınaklarından birine odaklandığını söylerken, parçalanmış kalıntıların altında dikkatli bir şekilde kazılması, bölgede daha önce bir binanın bulunduğunu gösteren kerpiçten yapılmış eski bir kaideyi ortaya çıkardı.

misirdaki-gunes-tapinagi.jpg

Dr. Nuzzolo, "Artık burada kazdığımız şeyin kayıp güneş tapınaklarından biri olduğuna dair birçok kanıtım var" dedi.

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER