sanalbasin.com üyesidir

Saymaz: Soylu, Ağar’a Savaş açtı, AKP’ye Mesaj Verdi

Habertürk'te İçişleri Bakanı Soylu'ya soru soran gazeteciler arasında yer alan İsmail Saymaz, "Soylu, Süleyman Demirel taktiği izledi. Soruları aldı, bildiğini okudu." dedi.

Saymaz: Soylu, Ağar’a Savaş açtı, AKP’ye Mesaj Verdi

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katıldığı programa ilişkin bir yazı kaleme aldı. Saymaz, programın öncesinde konuşulanlardan bahsederek, "Sanki boks maçına çıkıyorduk. Kimileri Soylu'ya, kimileri de bizim üzerimize bahis oynuyordu." dedi. 

Saymaz şöyle yazdı: 

Soylu, yayına kalabalık maiyeti ve polis ordusuyla geldi. Önüne dosyaları ve notları yerleştirildi. Soylu, 15 dakikalık bir girizgah için fırsat istedi.

Ancak bu, Soylu'nun Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ile hesaplaşmasına döndü. Peker'in iddialarına gelinmesi yönündeki bütün girişimlerimize rağmen Soylu, bildiğinden şaşmadı. Yaklaşık 45 dakika konuştu.

Soylu, Süleyman Demirel taktiği izledi.

Soruları aldı.

Fakat bildiğini okudu.

Bu yüzden kimi soruları tekrar tekrar yöneltmek zorunda kaldık.

Soylu, bu vesile ile Erdoğan'a bağlılığını ilan ederken, parti içi hesaplaşmasını açık bir alana taşıdı. Mehmet ve Tolga Ağar'a açıkça meydan okudu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ü itham etti, eski İçişleri Bakanları Efkan Ala'nın dönemini yargıladı ve Muammer Güler'in oğlunun para sayma makinesini hatırlattı.

Silivri'yi kabul etti 

Soylu, Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan'ın intihar ettiği gece yol çevirmesinde durdurulan Hızır ve Osman Kaptan'ın kendi onayı ile serbest bırakıldığını söyledi. Soylu, şöyle dedi: “Koruma daire başkanı ‘Hızır ve Osman Kaptan'ın annesi kalp krizi geçirdi' dedi. Mahkemesi varmış. Polis durdurmuş. ‘İlgilenen' dedim. Ertesi gün birisi Silivri Emniyet Müdürü intihar etmiş dedi. Bunu dönüp de Silivri Emniyet Müdürü'ne Soylu baskı yaptı demek olur mu?”

Yanıtsız kalan sorular

Ancak programda sırasında yönelttiğim şu sorular yanıtsız kaldı:

Peker, Külünk'ün ile ilgili işlem yapıldı mı?

Hürriyet baskınını Peker'den ‘rica' eden AK Partili vekil kim?

Peker'in 10 bin dolar verdiği siyasetçi kim?

Peker'in AK Parti'ye destek mitinglerine neden hiç karşı çıkılmadı?

Peker, polis korumasını yurt dışına götürdü mü?

Kolombiya'da yakalanan 4.9 tonluk kokainin Türkiye ayağındaki Suriyeli şirket bağlantısı ne?

Dokunulmazlığı sürerken Soylu'yu savcılık nasıl soruşturacak?

Levent Gültekin ve Selçuk Özdağ'ın da aralarında olduğu saldırı zinciri neden engellenmedi?

Davutoğlu, hepimizi dinlettiğini söyledi

Soylu’nun neler anlattığına gelince…

2015 ve 2016’da dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun CHP ile koalisyon kurarak Erdoğan’ı külliyede hareketsiz bırakmak istediğini savundu. Bu düşünceye karşı çıkan, kendisinin de aralarında olduğu MKYK üyelerine “Hepinizin odalarında neler konuştuğunu dinletiyorum ve biliyorum” dediğini ileri sürdü.

Soylu, AK Partili Metin Külünk’ün ricası ile Peker’in Feyzi İşbaşaran’ı dövdürdüğü ve Hürriyet’in basıldığı iddiası üzerine “Bilgim yok. Her kriminal olayı biliyor değilim. AK Parti örgütleriyle Peker arasında bir ilişki var demeyi kabul etmem” dedi. Soylu, Peker’in ayda 10 bin dolar verdiği siyasetçinin adını açıklamadı. Savcılıkta bu bilgiyi vereceğini belirtti.

Ağar’ın Yalıkavak Marina’da görev almasının doğru olmadığını söyledi ve 48 saat içinde istifa etmesini istedi. Ağar’ın dayısı Yalçın Akçadağ’ın yerine DYP İstanbul İl Başkanı olarak atandıktan sonra örgütü silahlı adamların bastığını, üç ay silahla gezdiğini, binada çatışma yaşandığını anlattı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2021, 21:38

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER