sanalbasin.com üyesidir

Ortahisar Belediye Meclisinden Kınama! 4 Parti De İmzaladı

Ortahisar Belediye meclisinde 4 partinin ortak imzasıyla yayınlanan bildiri ile İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısı kınandı.

Ortahisar Belediye Meclisinden Kınama! 4 Parti De İmzaladı

Trabzon'da Ortahisar meclisi tam kapanma sonrası Mayıs ayinda ilk kez toplandı. 

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç'in başkanlık yaptığı toplantı Ortahisar Meclis salonunda gerçekleşti. 

Başkan Genç, "Katil İsrail olarak tanımladığımız İsrail'in masum Filistin halkına yaptığı zulmü, bu terör faailiyetini  kınayan 4 parti grubunun imzaladığı bildiriyi meclise sundular. Onu okutalim." dedi ve bildiri okundu.

Ortahisar Beleidye Meclis üyesi Davut Çakıroğlu bildirinin okunması sonrasında söz alarak "İsrail'i kınayan metinde ne var bilmiyorum ama benim düşünceme ters bir şey hazırladıklarına inamayarak bildiriye ben de, herhangi bir partiye mensup olmayan bir meclis üyesi olarak katıldığımı belirtmek isterim. Keşke bana da haber verilseydi. Ancak bu konuda düşüncelerime aykırı bir metin olmadığını düşünerek katıldığımi belirtiyorum" dedi. 

Başkan Ahmet Metin Genç, Çakıroğlu'nun bu sözleri üzerine "Sayın Çakıroğlu'nun hassasiyetlerini biliyorum. Metin okunduktan sonra Davut Çakıroğlu Beyin de imzasını alalım" dedi.

“İsrail’in, Kudüs’teki savunmasız durumda bulunan Müslüman kardeşlerimize yönelik uyguladığı şiddet, baskıcı politikalar ve yüzlerce masum çocuğun, sivil vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan ateşli saldırılar, insani değerleri ve ibadet özgürlüğünü hiçe sayan bir tutum halini almıştır” denen bildiride, “İslam âleminin ilk Kıble’si olan kutsal mekanımız Mescid-i Aksa’da ve çevresindeki sivillere yönelik gerçekleştirdiği insanlık dışı saldırıları nedeniyle İsrail’i şiddetle kınıyor ve kendilerini insan haklarını tanımaya, insan olmaya davet ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

İsrail’in ırkçı ve faşist tutumunu bir kenara bırakması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, “İsrail, uluslararası hukuka saygı göstermelidir. Dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen protestolara kayıtsız kalan İsrail’in şımarık tavrı hiçbir şekilde kabul edilemez” olduğu belirtilerek, Birleşmiş Milletler (BM), sorunu insan hakları ve ibadet özgürlüğü çerçevesinde değerlendirerek bir an önce somut adımlar atmaya davet edildi.

Açıklamanın sonunda şu ifadelere yer verildi: “Tüm dünyanın gözleri önünde, sivillerin oturduğu binaları vuran, kadın ve çocukları öldüren İsrail’in Filistin halkına yönelik işgalci politikası bir daha tekrarlanmamak üzere son bulmalı ve çözüme kavuşturulmalıdır. Ortahisar Belediye Meclisi olarak, İsrail zulmüne maruz kalan Filistin halkının ve Müslüman kardeşlerimizin yanında olduğumuzu belirtiyor; özgürlük, bağımsızlık ve insan hakları mücadelesi veren Filistin halkının her zaman yanlarında olmaya devam edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2021, 00:44

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER