sanalbasin.com üyesidir

Normalleşme Hakkında Yeni Detaylar

Akşam saatlerinde sokağa çıkma yasağı devam edecek, esnaf tedbirli açılacak.

Normalleşme Hakkında Yeni Detaylar

29 Nisan’da başlayan tam kapanma 17 Mayıs tarihinde sabah 05:00 itibarıyla sona erecek. Tam kapanma sürecinden çıkmayı dört gözle bekleyen Türkiye’de, gözler Kabine toplantısına çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından, kulislerden gelen bilgilere göre, ilk aşamada sokağa çıkma kısıtlaması akşam saat 21:00’de başlayacakken, cumartesi günleri için de geçerli olan sokağa çıkma yasağı artık olmayacak. Esnafların ise bazı önlemlere uyarak tedbirli açılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti teşkilatlarıyla bayramlaşma programına katıldı. Erdoğan, 17 Mayıs sabahı sona erecek tam kapanma sonrası uygulanacak normalleşme takviminin pazartesi günü gerçekleştirilecek Kabine toplantısı sonrası açıklanacağını söyledi.

“BAYRAM SONRASINDA KONTROLLÜ NORMALLEŞME ADIMLARINI ATYORUZ”
Erdoğan, "Yakın çevremiz başta olmak üzere dünyanın tamamını etkileyen bu tehditle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz." diye belirterek, "İnşallah salgını kontrol altına almış olarak bayram sonrasında kontrollü bir şekilde normalleşme adımlarını atıyoruz." açıklamasını yaptı.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI CUMARTESİ İÇİN GEÇERLİ OLMAYACAK
Kademeli normalleşmenin nasıl olacağına dair kafalarda soru işaretleri varken beklenen cevaplar geldi. Sokağa çıkma kısıtlamasının artık 19.00'da değil eskisi gibi 21.00'den sonra olması bekleniyor. Cumartesi günleri ise sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacak. İlk etapta sokağa çıkma kısıtlamasının yalnızca pazar günü devam edeceği konuşuluyor.

İşte 17 Mayıs’tan sonra uygulanılması planlanan kademeli normalleşme düzeni:
Eğitim için pek de iç açıcı olmadı. Kulislere göre, bu sene okullar açılmayacak, yani uzaktan eğitim devam edecek. Her şey yolunda giderse okulların en erken Eylül, Ekim döneminde eğitime başlaması bekleniyor.
Tam kapanma öncesi büyükşehirlerden Anadolu'ya gidenlerin geri dönüşleri de önlemlerin sebep olduğu endişe duygusunu ortaya çıkartıyor. Tam kapanma kararının bitmesiyle tekrar büyükşehirlere dönecek kişiler için önlem alınması gerektiği belirtiliyor.
Normalleşme kapsamında ilk olarak berber, terzi, kuaför gibi küçük işletmelerin açılabileceği konuşuluyor. Restoran ve kafelerin de dış alanlarını kullanarak saat ve müşteri kotasıyla açılabileceği konuşuluyor.
Turizm ile ilgili hazırlıklar da yine tüm hızı ile devam ediyor. Oteller çok sıkı önlemler alacak. Turizm Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve gizli denetçiler ile üç taraflı bir denetim yapılacak.
Kademeli açılma süreci içerisinde düğün, nişan, taziye, asker uğurlama gibi organizasyonlara vaka sayılarının daha da düşmesinden sonra izin verilmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2021, 22:30

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER