sanalbasin.com üyesidir

Mısır'dan İsrail'e Gazze Tepkisi: Böyle Giderse İlişkilerimizi Askıya Alacağız

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını durdurmaması halinde Tel Aviv'le ilişkilerin askıya alınacağını duyurdu. Öte yandan Refah Sınır Kapısı'ndan çok sayıda ambulansın Gazze'ye girdiği ve yaralılara müdahale edildiği iddia edildi.

Mısır'dan İsrail'e Gazze Tepkisi: Böyle Giderse İlişkilerimizi Askıya Alacağız

Kahire yönetimi, İsrail'in 10 Mayıs'ta başlattığı peş peşe saldırılara tepki gösterdi.

Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası toplum İsrail'in saldırılarına cılız tepki gösterirken, dikkat çeken çağrı Mısır'dan geldi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını durdurmaması halinde Tel Aviv'le ilişkilerin askıya alınacağını duyurdu.

BATI ŞERİA'DA 'AYAKLANIN' ÇAĞRISI

Bu arada Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Batı Şeria'da İsrail'e karşı ayaklanma çağrısı yaptı.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, açıklamasında "Ey Batı Şeria'nın kahraman ve özgür insanları, bilekleriniz bükülmesin, devriminize selam olsun, işgalcilerin ayaklarının altındaki toprağı ateşe verin" ifadelerini kullandı.

10 MAYIS'TA SALDIRILAR BAŞLADI

Gazze'de direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 18.00'e kadar süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail'e çok sayıda roket fırlatmıştı.

Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik 'Surların Muhafızı' adıyla askeri operasyon başlatıldığını bildirmişti.

10 Mayıs'tan bu yana İsrail'in Gazze saldırılarında 31'i çocuk, 20'si kadın olmak üzere 122 Filistinli hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2021, 22:45

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER